بیماری یکی از مشکلاتی است که هیچ کس دوست ندارد که با آن روبرو شود به همین دلیل سعی بر آن است که تا حد ممکن از بروز آن جلوگیری شود و در صورت بروز هم سعی بر آن است که از عواقب و اثرات آن کاسته شود. بیمه درمان تکمیلی یکی از مهم‌ترین مواردی است که به افراد و خانواده‌ها کمک می کند که درد و آسیب کمتری را در زمان بیماری تجربه کنند. متاسفانه بسیاری از افرادی که در مشاغل دولتی مشغول به فعالیت نیستند از این بیمه غافل شده و معمولا با مشکلات زیادی دست به گریبان هستند. در این بخش تعریف، مزایا و سایر موارد مهم در رابطه با بیمه درمان تکمیلی را مرور می‌کنیم. اما ابتدا باید ببینیم درمان پایه چیست؟ و چه کاربردی دارد؟

بیمه درمان پایه چیست؟

بیمه درمان پایه یا بیمه پایه به نوعی از بیمه گفته می‌شود که پایه ترین و اصلی ترین خدمات درمانی را به بیمه شدگان ارائه می‌دهند. این بیمه ها معمولا دولتی بوده و به کارکنان دولت و خانواده‌های آن‌ها ارائه می‌شود. البته برخی از بیمه های پایه برای افراد عادی هم در دسترس هستند. برای مثال بیمه سلامت یکی از بیمه‌های پایه است که برای افرادی که تحت پوشش هیچ کدام از بیمه‌های پایه قرار ندارد، مورد استفاده قرار می‌گیرد. با استفاده از بیمه درمانی پایه، افراد از حداقل کمک برای پرداخت هزینه‌های درمانی برخوردار خواهند شد. استفاده از بیمه پایه برای افراد در بسیاری از شرکت‌ها و مشاغل خصوصی، طبق قانون کار اجباری است.

بیمه درمان تکمیلی چیست؟

همانطور که از اسم آن پیدا است، بیمه درمان تکمیلی، تکمیل کننده بیمه درمان پایه است و در مواردی که بیمه درمان پایه از ارائه خدمات خودداری می‌کند، بیمه تکمیلی می تواند جوابگوی نیازهای درمانی افراد باشد. از آنجایی که خدمات بیمه‌های پایه محدود است، بیمه‌های تکمیلی جایگاه مناسبی در بین  افراد جامعه پیدا کرده‌اند. علاوه بر پوشش گسترده‌تر بیماری‌ها، هزینه‌های پرداخت شده توسط بیمه‌های تکمیلی بیشتر از بیمه‌های پایه می‌باشد.

چرا بیمه تکمیلی لازم است؟

بیمه درمان تکمیلی از مزایای بسیار زیادی برخودار هستند که باعث می‌شود افراد بیشتری به آن تمایل پیدا کنند. موارد زیر مهم‌ترین مواردی هستند که خرید بیمه تکمیلی را توجیه می‌کنند

1-    پوشش گسترده‌تر خدمات

برخی از خدمات وجود دارند که توسط بیمه‌های پایه پوشش داده نمی‌شوند، اما بیمه درمان تکمیلی آن ها را تحت پوشش قرار می‌دهد. مثلا فیزیوتراپی فقط توسط بیمه‌های تکمیلی پوشش داده می‌شود یا خدمات دندانپزشکی که یکی از محبوب‌ترین خدمات بیمه تکمیلی است در بیمه های پایه پوشش داده نمی‌شوند. از طرفی دیگر برخی از بیماری ها هم وجود دارند که با توجه به هزینه‌های درمانی بالا توسط بیمه های پایه مورد توجه و پوشش قرار نمی‌گیرند. برای مثال بیماری سکته مغزی یکی از ضایعه‌های شایع در بین ایرانیان است که می‌تواند هزینه‌های مادی و معنوی زیادی را به خانواده وارد کند. این در حالی است که درمان و برخی از داروهای این بیماری فقط تحت پوشش بیمه‌های تکمیلی قرار دارند.

2-    سقف تعهدات بیشتر نسبت به بیمه های پایه

بیمه‌های پایه تا سقف 30 درصد از هزینه‌های درمانی را پوشش می‌دهند. در حالیکه سقف تعهدات بیمه‌های تکمیلی بسیار بیشتر است. البته در نظر داشته باشید با توجه به قرارداد بین طرفین میزان سقف تعهدات این بیمه‌ها هم ممکن است نسبت به همدیگر متغیر باشد. اما به هر حال سقف تعهدات آن بالاتر خواهد بود.

3-    امکان دریافت خدمات در اکثر مراکز درمانی

بیمه‌های درمان تکمیلی معمولا با مراکز درمانی بیشتری قرارداد دارند که همین موضوع باعث می‌شود که برای دریافت خدمات با مشکلات کمتری مواجه شوید و به راحتی بتوانید از خدمات درمانی اکثر مراکز متنفع شوید. همچنین در مورادی که مرکز درمانی مورد نظر با بیمه تکمیلی شما طرف قرارداد نباشد، می‌توانید هزینه‌ها را پرداخت کرده و سپس با ارائه مدارک بخشی از هزینه‌های پرداخت شده را از بیمه دریافت کنید.

آیا خرید بیمه درمان تکمیلی بدون بیمه پایه امکان پذیر است؟

داشتن بیمه پایه برای بسیاری از بیمه‌های تکمیلی لازم است، اما برخی از شرکت‌های بیمه گذار به شما این امکان را می‌دهند که بدون داشتن بیمه پایه از بیمه درمان تکمیلی استفاده کنید.

انواع بیمه درمان تکمیلی

با توجه به تنوع در سازمان‌ها و افرادی که خواهان دریافت بیمه هستند، بیمه های زیر برای افراد به وجود  آمده‌اند:

1-    بیمه تکمیلی انفرادی

برای برخی از افراد که امکان تهیه بیمه تکمیلی به صورت جمعی وجود ندارد، می‌توان از بیمه‌های انفرادی استفاده کرد. در این حالت هر فرد برای خرید بیمه درمان تکمیلی می‌تواند به صورت جداگانه اقدام کند. همانند بیمه‌های درمانی جمعی برخی از شرکت‌های بیمه گذار امکان تهیه بیمه تکمیلی فردی را برای شما فراهم می‌کنند.

2-    خانواده

همه افراد جامعه در شرکت‌ها و ادارات دولتی کار نمی کنند تا از این طریق از خدمات بیمه‌های تکمیلی استفاده کنند. بنابراین لازم است که یک سری خدمات مخصوص این افراد و خانواده‌های آن ها وجود داشته باشد. به همین دلیل برخی از شرکت‌های ارائه دهنده بیمه درمان تکمیلی این امکان را برای خانواده‌ها فراهم کرده‌اند که به صورت خانوادگی از این خدمات استفاده کنند. در نظر داشته باشید که برای استفاده از این خدمات لازم نیست که همه افراد خانواد از یک بیمه پایه استفاده کنند. مورد مهم دیگر این است که در برخی از کارگذاری های بیمه این امکان وجود دارد که بدون داشتن بیمه پایه از بیمه‌های تکمیلی استفاده کنید.

3-    گروهی

امکان تهیه بیمه درمان تکمیلی به صورت گروهی برای سازمان‌ها و ادارات فراهم می‌باشد. افراد شاغل در این مشاغل می‌توانند با برخورداری از بیمه گروهی خود و سایر اعضای خانواده خود را بیمه کنند. استفاده از این بیمه برای افراد تحت تکلف فرد امکان پذیر خواهد بود. پسران حداکثر تا سن 22 سالگی به شرط ارائه گواهی اشتغال به تحصیل می‌توانند از این بیمه استفاده کنند. البته سن نهایی برای دانشجویان پزشکی تا سن 26 سال می‌باشد. از طرفی دیگر دختر خانم‌ها تا زمان ازدواج می‌توانند از این بیمه استفاده کنند.

آیا بیمه تکمیلی هزینه درمان خارج از کشور را پرداخت می‌کند؟

اگر قصد سفر به خارج از کشور را دارید توصیه می‌کنیم که از بیمه‌های مسافرتی استفاده کنید. اما در نظر داشته باشید که همین بیمه تکمیلی موظف به پرداخت هزینه‌های درمانی شما در خارج از کشور می‌باشد. در صورتی که درمان یک بیماری در داخل ایران امکان پذیر نباشد، یا بیمه شده در خارج از کشور به صورت اضطراری به درمان نیاز پیدا کند با تائید کنسولگری ایران هزینه‌های درمان تا سقف تعهدات بیمه تکمیلی پرداخت خواهد شد. در صورت عدم تائید از سوی کنسولگری هزینه‌های مربوط با توجه به بالاترین تعرفه مراکز درمانی طرف قرارداد شرکت بیمه محاسبه و پرداخت می گردد.

نکته مهم: هزینه‌ها بر اساس نرخ اعلام شده توسط بانک مرکزی محاسبه می‌شود.

چه خدماتی مشمول پوشش های بیمه درمان تکمیلی می‌شوند؟

شرکت‌های مختلفی وجود دارند که بیمه درمان تکمیلی را به کاربران خود ارائه می‌کنند. هر کدام از این شرکت‌ها خدمات مختلفی را تحت پوشش بیمه‌ای خود قرار می‌دهند. اما به صورت کلی خدمات و بیماری‌های زیر مهم‌ترین خدماتی هستند که تحت پوشش اصلی این بیمه‌ها قرار می‌گیرند:

 • هزینه‌های جراحی، شیمی درمانی، بستری، رادیوتراپی، آنژیوگرافی قلب، گامانایف و انواع سنگ شکن در بیمارستان و مراکز جراحی محدود و day care؛
 • هزینه‌های جابجایی، آمبولانس و سایر فوریت‌های پزشکی به شرط بستری شدن بیمار در مراکز درمانی؛
 • پرداخت هزینه‌های همراه برای افراد زیر 7 سال و بالای 70 سال.

پوشش‌های فرعی بیمه تکمیلی

موارد گفته شده در بالا اصلی ترین خدمات این بیمه ها می‌باشند که در همه بیمه‌ها به کاربران ارائه خواهد شد. اما موارد زیر خدماتی هستند که می‌توانید با پرداخت مبلغ بیشتری ازمزایای آن ها بهره‌مند شوید:

 • جبران هزینه‌های اعمال جراحی‌های مهم مربوط به سرطان، مغز، اعصاب مرکزی و نخاع (به استثنای دیسک ستون فقرات)، گامانایف، قلب، پیوند ریه، کبد، کلیه و مغز استخوان؛
 • جبران هزینه‌های زایمان اعم از طبیعی و سزارین؛
 • هزینه خدمات پاراکلینیکی شامل اقداماتی  است که جنبه ارزیابی بیماری یا سنجش سلامتی بیمار را دارد و موارد زیر را شامل می‌شود:
 • سونوگرافی و ماموگرافی؛
 • اسکن و آندوسکوپی؛
 • MRI؛
 • نوار مغز EEG ؛
 • تست آلرژی؛
 • تست ورزش؛
 • تست تنفسی شامل اسپیرومتری و PFT؛
 • اکوکاردیوگرافی؛
 • نوار عصب و عضله؛
 • شنوایی سنجی وبینایی سنجی؛
 • آنژیوگرافی چشم؛
 • نوار مثانه (سیستومتری یا سیستوگرام)؛
 • استرس اکو و دانسیتومتر؛
 • هولتر مانیتورینگ قلب.

هزینه پاراکلینیکی بیمه درمان تکمیلی چقدر است؟

 خدمات پاراکلینیکی، خدماتی هستند که هزینه‌های بالایی دارند و برخی از آن‌ها توسط بیمه پوشش داده می‌شوند و برخی از حمایت‌های بیمه برخوردار نیستند. خدمات پاراکلینیکی که در بخش بالا به آن‌ها اشاره شد توسط بیمه‌های درمان تکمیلی مورد پوشش قرار می‌گیرند و هزینه‌های آن‌ها بر اساس توافق بین طرفین و با توجه به سقف تعهدات بیمه تعیین خواهد شد.

خدمات خارج از تعهد بیمه درمان تکمیلی

اگر چه بیمه‌های تکمیلی اکثر خدمات را مورد پوشش قرار می‌دهند، اما در هر صورت مواردی وجود دارد که بیمه‌ها تمایلی ندارند که از آن‌ها حمایت کنند:

 • بیمه تکمیلی هزینه‌های جراحی‌های زیبایی را پوشش نمی‌دهند، مگر اینکه در اثر وقوع حادثه در مدت بیمه رخ بدهند؛
 • بیمار‌ی‌ها و نقص‌های مادرزادی فقط در مواردی که جنبه درمانی داشته باشند تحت پوشش بیمه تکمیلی قرار می گیرند؛
 • سقط جنین‌هایی که به صورت غیر قانونی صورت می‌گیرند؛
 • خدمات مربوط به ترک اعتیاد چه در مراکز دولتی و چه در مراکز خصوصی؛
 • بیماری هایی که در اثر مصرف مواد مخدر، روانگردان‌ها و مشروبات الکلی به وجود آمده‌اند، مانند بیماريهای روانپزشکی ناشی از مصرف مواد مخدر؛
 • خودکشی؛
 • مشکلت و بیماری‌هایی که در اثر بلایای طبیعی مانند سیل یا آتشفشان به وجود آمده‌اند؛
 • اقداماتی که انجام دادن آن‌ها مجرمانه بوده و احتمال آسیب در آن‌ها بالا است مانند: جنگ، شورش، بلوا، اعتصاب، قیام، آشوب، کودتا و اقدامات احتیاطی مقامات نظامی و انتظامی و عملیات خرابکارانه؛
 • مشکلات ناشی از فعالیت هسته ای؛

هزینه‌های اتاق خصوصی فقط در صورتی که توسط پزشک معالج توصیه سده باشد تحت پوشش بیمه قرار می‌گیرد؛

 • بیماران 10 تا 70 سال در صورتی که به همراه نیاز داشته باشند، تحت حمایت بیمه قرار نمی‌گیرند مگر به دستور پزشک معالج؛
 • هزینه های چکاپ گروهی و معاینات گروهی و طب کار‌ (این موارد بیشتر توسط کارفرما پرداخت می‌شوند)؛
 • لوزام بهداشتی و آرایشی که کاربرد دارویی و درمانی ندارند مگر به تشخیص پزشک معتمد بیمه گر؛
 • جراحی فک فقط در صورتی تحت پوشش قرار می‌گیرد که مشکل به وجود آمده ناشی از حادثه یا وجود تومور باشد؛
 • هزینه‌های درمانی معولان ذهنی و کسانی که به کلی از کار افتاده شده‌اند؛
 • رفع مشکلات انکساری چشم در مواردی که به تشخیص پزشک معتمد بیمه گر درجه نزدیک بینی، دوربینی، آستیگمات یا جمع قدر مطلق نقص بینایی هر چشم (درجه نزدیک بینی یا دوربینی به اضافه نصف آستیگمات ) کمتر از سه دیوپتر باشد؛
 • هزینه‌های مربوط به روش‌هایی که کارایی آن‌ها به اثبات نرسیده و بیشتر در فاز تحقیقاتی قرار دارد. (روش‌های درمانی که هنوز تعرفه درمانی آن‌ها از جانب وزارت بهداشت اعلام نشده است.)

دوره انتظار بیمه تکمیلی

دوره انتظار به بازه زمانی گفته می‌شود که در آن تعهدات بیمه فعال نشده است و قابل استفاده نمی‌باشد. دوره انتظار از این جهت لازم است که جلوی سوءاستفاده‌های احتمالی را می‌گیرد. در غیر اینصورت هر فرد تنها زمانی خودش را بیمه خواهد کرد که به بیماری دچار شود و پس از آن از پرداخت حق بیمه خودداری خواهد کرد. دوره انتظار با توجه به عوامل مختلف، متغیر است. مثلا بیمه‌گر می‌تواند این بازه را کوتاه‌تر یا بلندتر کند. از طرفی دیگر نوع خدمت دریافتی هم می‌تواند روی این گزینه تاثیر بگذارد. برای مثال دوره انتظار در زایمان 9 ماه است. درحالیکه برای جراحی‌های معمولا دوره‌های 3 ماهه تعیین می‌شود. هر چه تعداد افراد گروه هم بیشتر باشد، دوره انتظار کاهش پیدا می کند و در برخی از موارد از بین می‌رود. در نظر داشته باشید که دوره انتظار فقط در سال اول وجود دارد  و از سال دوم به بعد دیگر دوره انتظار وجود ندارد. اما اگر بیمه خود را قطع کنید و دوباره قصد برقراری آن را داشته باشید، لازم است که دوباره دوره انتظار را طی کنید.

آیا بیمه درمان تکمیلی محدودیت سنی دارد؟

بیمه یکی از مواردی است که شرایط سنی می‌تواند روی خدمات دریافتی تاثیر به سزایی داشته باشد. مخصوصا در بسیاری از موارد فرد با رسیدن به سن خاصی نمی‌تواند توسط پدر یا سرپرست بیمه شود و باید خود به تنهایی برای خرید بیمه تکمیلی اقدام کند. به هر جهت هر فرد در صورت داشتن شرایط سنی زیر می‌تواند از این بیمه استفاده کند:

 • حداقل سن مورد قبول برای بیمه گذار اصلی یا سرپرست 18 سال تمام می‌باشد؛
 • پسر تا سن 26 سالگی در صورت تحصیل در رشته‌های پزشکی، 22 سالگی در صورت تحصیل در سایر رشته‌ها و تا 18 سالگی در صورت عدم ادامه تحصیل می‌توانند تحت پوشش بیمه‌های درمان تکمیلی والدین خود قرار بگیرند؛
 • دخترها تا زمان ازدواج یا زمانی که مشغول به کار شوند، می‌توانند از بیمه والدین خود استفاده کنند؛
 • بیمه‌های درمان تکمیلی معمولا افراد بالای 70 سال را به صورت انفرادی بیمه نمی‌کنند؛
 • بیمه‌های گروهی معمولا افرادی که بالای 60 سن دارند را در صورت دریافت هزینه‌های اضافی تحت پوشش قرار می‌دهند. البته این مورد برای گروه‌های زیر 1000 نفر است و در صورتی که گروه مورد نظر بالای 1000 نفر باشد، معمولا محدودیت‌های سنی از بین می‌روند.

حق بیمه درمان تکمیلی چطور محاسبه می شود؟

بیمه تکمیلی اجزا و جزئیات بسیار زیادی دارد که هر کدام از آن‌ها می‌توانند هزینه پرداختی از جانب بیمه شده را افزایش دهند به صورتی که اکثر افراد سعی می‌کنند با تنظیم موارد مختلف با کمترین هزینه از بیشترین مزایا برخوردار شوند. هر کدام از موارد زیر می توانند حق بیمه درمان تکمیلی را تغییر دهند:

 • تعداد افراد بیمه شده: هر چه تعدا افرادی که بیمه شده‌اند بیشتر باشد، فرانشیز دریافتی از اعضا کاهش می‌یابد. همچنین امکان دریافت تخفیف و مزایای بیشتر وجود دارد. بنابراین می‌توان گفت که بیمه‌های انفرادی جزو گران‌ترین بیمه‌های تکمیلی هستند.
 • نوع تعهدات انتخاب شده: برخی از تعهدات و خدمات هزینه های بیشتری دارند و می‌توانند حق بیمه شما را به صورت چشمگیری افزایش دهند. برای مثال: خدمات دندانپزشکی خدمات گرانی هستند که ممکن است حسابی خرج روی دستتان بگذارد.
 • سقف تعهدات انتخاب شده: هر چه سقف تعهدات انتخاب شده بیشتر باشد، در هنگام بیماری مخصوصا بیماری‌هایی که هزینه بالایی دارند، کمتر دچار مشکل مالی خواهید شد. اما هر ماه باید هزینه بیشتری پرداخت کنید.
 • سوابق بیمه‌ای: هر چه فرد سابقه بیمه‌ای بیشتری داشته باشد و کمتر از خدمات مورد اشاره استفاده کرده باشد، حق بیمه پرداختی توسط فرد کمتر خواهد بود.
 • مقدار فرانشیز: فرانشیز درصدی از هزینه‌های درمانی است که باید توسط بیمه شده پرداخت شود. هر چه فرانشیز کمتر باشد، در هنگام بیماری باید هزینه بیشتری پرداخت کنید، اما هر ماه حق بیمه کمتری را پرداخت خواهید کرد.

اگر به صورت گروهی برای خرید بیمه درمان تکمیلی اقدام کنید، هزینه‌های شما به صورت چشمگیری کاهش پیدا خواهد کرد. در کنار این مورد سعی کنید با توجه به نیازهای خودتان و همچنین میزان بودجه‌ای که قصد دارید به این کار اختصاص دهید، بهترین ترکیب ممکن را برای خودتان ایجاد کنید.

چطور از بیمه درمان تکمیلی استفاده کنیم؟

برای استفاده از خدمات بیمه تکمیلی دو راه وجود دارد که یکی از آن‌ها مربوط به مراکزی است که با بیمه مورد نظر طرف قرارداد هستند و یکی دیگر از آ‌ن‌ها مربوط به زمانی است که بیمه گر و مرکز درمانی طرف قرارداد همدیگر نیستند:

1-    استفاده از بیمه تکمیلی در مراکز درمانی طرف قرارداد

در مراکز درمانی طرف قرارداد با بیمه تکمیلی شما، فقط کافی است با مراجعه به این مراکز و ارائه دفترچه خدمات درمانی از مزایای بیمه تکمیلی خودتان استفاده کنید. در این حالت شما فقط فرانشیز را پرداخت می‌کنید. البته به این مورد هم توجه داشته باشید که فرایندهای درمانی به سمت آنلاین شدن حرکت می‌کنند و ممکن است زمانی که این مطلب را مشاهده می‌کنید به جای دفترچه درمانی فقط کافی باشد که کد ملی خودتان را در اختیار بیمارستان قرار دهید.

2-    استفاده از بیمه تکمیلی در مراکز درمانی که طرف قرارداد نیستند

مطمئناً همه می‌دانیم که همه بیمه‌های تکمیلی با همه مراکز درمانی طرف قرارداد نیستند. اما در برخی از موارد ناچار هستیم از خدمات مراکزی استفاده کنیم که با بیمه تکمیلی ما طرف قرارداد نیستند. در این حالت باید هزینه‌های درمانی را خودتان پرداخت کرده و اسناد و مدارک مربوطه را به بیمه تحویل دهید. بیمه پس از بررسی، هزینه‌های شما را به شما باز می‌گرداند. این روش کمی زمان بر است و ممکن است چند هفته تا چند ماه طول بکشد.

مدارک مورد نیاز جهت دریافت خسارت بیمه درمان تکمیلی

همانطور که در بالا هم اشاره شد لازم است که برای دریافت هزینه‌های درمانی یک سری اسناد و مدارک به شرکت بیمه تحویل داده شود. این مدارک به صورت زیر هستند:

لیست خدمات  درمانی

مدارک مورد نیاز جهت دریافت خسارت بیمه درمان تکمیلی

پاراکلینیکی

 • اصل قبض یا فاکتور مربوط به هزینه‌های درمانی که دارای تاریخ و مهر مرکز درمانی باشد
 • کپی جواب آزمایشات انجام شده
 • نسخه پزشک که دارای مهر معتبر باشد (از دفترچه بیمه یا سربرگ پزشک)

زایمان طبیعی یا

سزارین

 • اصل صورتحساب بیمارستان مهر شده توسط بیمارستان
 • اصل برگه ریز داروها که توسط داروخانه بیمارستان مهر شده باشد
 • اصل قبوض رسید و رونوشت جواب هرگونه آزمایش، اسکن،سونو و…..همراه با ارائه برگه شرح عمل جراحی

جراحی و بستری

 • اصل صورتحساب بیمارستان مهرشده به مهر بیمارستان
 • اصل برگه ریز داروها ممهور به مهر داروخانه بیمارستان
 • اصل قبوض رسید و رونوشت جواب هرگونه آزمایش، اسکن،سونو و… همراه با ارائه برگه شرح عمل جراحی
 • اصل گواهی بیهوشی ممهور به مهر پزشک بیهوشی

مراقبت در حین

بستری

 • ارائه برگه سیر بیماری
 • گواهی مهر شده توسط پزشک معالج که در آن تعداد ویزیت‌های انجام شده، ذکر شده باشد

ویزیت

 • گواهی پزشک مبنی بر انجام ویزیت که دارای نام بیمار و تاریخ و مهر پزشک باشد.

عینک

 • برگه اپتومتری ( تعیین شماره چشم )
 • برگه پرداخت هزینه عینک ممهور به مهر عینک سازی

دندانپزشکی

 • عکس قبل و بعد از روکش و عصب کشی  برای دریافت هزینه‌ها از بیمه تکمیلی لازم است
 • برگه پرداخت وجه دندانپزشکی ممهور به مهر پزشک یا مرکز دندانپزشکی.

 

بیمه درمان تکمیلی زایمان

اگر قصد خرید بیمه درمان تکمیلی زایمان را دارید، موارد زیر ویژگی‌هایی هستند که باشد به آن‌ها توجه داشته باشید:

 • دوره انتظار زایمان

دوره انتظار زایمان 9 ماه است به این معنا که پس از خرید بیمه تکمیلی لازم است 9 ماه بگذرد تا بتوانید از خدمات مربوط به زایمان استفاده کنید. پس در نظر داشته باشید که در صورتی که فرد باردار باشد و برای خرید بیمه تکمیلی اقدام کند، برای زایمان اول نمی‌تواند از بیمه تکمیلی استفاده کند. اما برای زایمان‌های بعدی می‌تواند از آن استفاده کند. نکته حائز اهمیت این است که اگر از بیمه تکمیلی به صورت گروهی استفاده می‌کنید در صورتی که تعداد اعضا بین 250 تا 1000 نفر باشد، دوره انتظار زایمان به 6 ماه کاهش پیدا می‌کند. چنانچه تعداد اعضا بیشتر از 1000 نفر باشد، دوره انتظار از بین می‌رود.

 • سقف پوشش

سقف پوشش بیمه تکمیلی برای زایمان بسیار متفاوت است و تا حد زیادی به تعهدات بیمه گر بستگی دارد. سقف پوشش بیمه درمان تکمیلی زایمان از 1,000,000 تا 20,000,000 در بیمه‌های انفرادی و خانوادگی متغییر خواهد بود.

 • سقف خدمات پاراکلینکی

 به دنیا آوردن کودک تنها زایمان یا سزارین را شامل نمی‌شود، بلکه برنامه‌های تشخیصی و مراقبتی زیادی وجود دارد که هزینه ‌برخی از آن‌ها را می‌توان از طریق بیمه تکمیلی پرداخت کرد. برای نمونه سونوگرافی یکی از خدماتی است که فرد در زمان بارداری ممکن است چندین بار از آن استفاده کند.

چطور بیمه درمان تکمیلی بخریم؟

خرید از نمایندگی ها و کارگزاری ها

در یک روش سنتی و قدیمی می‌توانید با مراجعه به نمایندگی بیمه تکمیلی مورد نظر و ارائه مدارک و هزینه‌ها، بیمه مورد نظر خود را خریداری کنید. البته اگر تعداد افرادی که قصد بیمه کردن آن‌ها را دارید، زیاد است می توانید از بیمه بخواهید یک نفر را به مجموعه شما بفرستد تا کار شما هم راحت‌تر شود.

خرید آنلاین بیمه تکمیلی از طریق سایت آیریس

تا حالا با خودتان فکر کرده‌اید که چه خوب می‌شد که با پرداخت هزینه، بیمه درمان تکمیلی خود را درب منزل تحویل بگیرید. در این روش دیگر نیازی به مراجعه حضوری و صرف ساعت‌ها وقت در صف‌های طولانی نیست. بلکه هر لحظه که مایل باشید، می‌توانید بیمه خود را خریداری کرده از سابقه خود باخبر شوید. با آیریس به راحتی می‌توانید از قیمت محصولات و بیمه های خاص با خبر شوید. سپس مناسب‌ترین بیمه را برای خودتان انتخاب کنید. پس از تکمیل فرایند خرید، بیمه مورد نظر در کمترین زمان ممکن به دست شما خواهد رسید.

استعلام قیمت بیمه درمان تکمیلی

برخی از شرکت های بیمه درمان تکمیلی با طراحی سایت و پلتفرم‌های مناسب سعی کرده‌اند دسترسی افراد به سوابق خود را آسان‌تر کنند. البته این را هم در نظر داشته باشید که با خرید از آیریس اطلاعات شما در سایت ما ذخیره خواهد شد و هر زمان که به آن نیاز پیدا کردید، سایت ما در دسترس شما است.

بیمه تکمیلی یک بیمه ضروری برای همه ما است که کمک می‌کند که در مواقع بحرانی و زما‌ن‌هایی که از یک بیماری رنج می بریم، تنها دغدغه ما بیماری باشد، نه هزینه‌های آن. این کار کمک می‌کند که از استرس‌ها ما کاسته شود و خیلی سریع‌تر سلامت خودمان را دوباره به دست بیاوریم.

هر کجای ایران هستی آنلاین سفارشتو بده