شاید بارها و بارها از رانندگان زیادی نام بیمه بدنه خودرو را شنیده باشید؛ ممکن است بارها این سوال برای شما به وجود آمده باشد که بیمه بدنه چه مواردی را پوشش می‌دهد؟ و اگر قصد خرید بیمه بدنه داشته باشید حتما می پرسید قیمت خرید بیمه بدنه و هزینه سالانه‌ای که باید بابت بیمه بدنه خودرو صرف کنید چقدر است؟ امروز در سایت آیریس مفتخریم که تمامی موارد مربوط به بیمه بدنه را از استعلام بیمه بدنه تا خرید آن و دریافت بیمه نامه به صورت خلاصه به شما ارائه کنیم. 

برای شروع لازم است بدانید که بیمه بدنه تنها منحصر به خصودرو نیست؛ بلکه سایر وسائل نقلیه اعم از هواپیما و کشتی نیز قابلیت پوشش تحت این بیمه نامه را خواهند داشت، اما مقصود ما در این مقاله تنها بیمه بدنه خودرو است. در ادامه توضیحات جامع‌تری را درباره‌ی بیمه بدنه و پوشش‌های آن به شما ارائه خواهیم کرد.

بیمه بدنه چیست؟

اگر می‌خواهید بدانید که بیمه بدنه خودرو چیست، باید بدانید که بیمه بدنه یعنی خودروی خود را علاوه بر پوشش بیمه شخص ثالث، در برابر خطرات بیشتری مصون بدارید و در صورت بروز حوادثی که حتی شما در آن مقصرید، بتوانید ضرر مالی به وجود آمده را جبران کنید. پوشش های بیمه بدنه بسیار جذاب و متنوع است که می‌تواند از صرف هزینه‌های بالای خسارت جلوگیری کرده و به اقتصاد شما کمک کند؛ برای مثال یکی از پوشش‌هایی که برخی از شرکت‌های بیمه ایرانی در بحث بیمه بدنه ارائه می‌دهند، پوشش خط کشیدن روی ماشین با میخ یا اشیای تیز است که شرکت بیمه در برابر این خسارت، متقبل هزینه خواهد بود.

خطرات مختلفی ممکن است که خودروی شما را تهدید کند؛ این خطرات ممکن است بر اثر عوامل طبیعی بوده و یا خطای انسانی و یا حتی تصادفات باشد. این موارد باعث می‌شوند که خودروی شما با خسارت مواجه شده و همچنین دچار افت قیمت شود؛ چراکه هرگونه سابقه آسیب دیدن در خودروی شما در هنگام فروش، قیمت خودرو را دچار کاهش و یا به اصطلاح بازاری دچار افت قیمت خواهد کرد. شرکت‌های بیمه هر یک موارد مختلفی را با عنوان پوشش بیمه بدنه ارائه می‌کنند؛ ما در این مقاله قصد داریم مواردی را که غالب شرکت‌های بیمه بر آن توافق دارند را ذکر کنیم. به خاطر داشته باشید که در هنگام خرید بیمه بدنه، پوشش‌های مورد نیاز خود را با شرکت بیمه هماهنگ کنید. در پایان نیز برای خرید بیمه بدنه خودرو نکاتی را ذکر کرده‌ایم که به شما جهت خرید آنلاین بیمه بدنه کمک خواهد کرد.

خسارت های تحت پوشش بیمه بدنه

بیمه بدنه موارد زیادی از خسارت هایی که ممکن است به بدنه خودرو وارد شود را تحت پوشش خود قرار می دهد، از جمله پوشش های مهم بیمه بدنه موارد زیر است:

 1. آتش سوزی: اگر مواردی مانند آتش سوزی، صاعقه و زلزله به خودرو آسیب بزنند و یا آن را از بین ببرند، شرکت بیمه خسارت آن را پرداخت خواهد کرد.
 2. انتقال و نجات: در صورت بروز خسارت در حین عملیات امداد و نجات، شرکت بیمه طبق قرارداد بیمه بدنه، خسارت وارده را جبران خواهد کرد.
 3. سقوط یا واژگونی: اگر خودروی تحت پوشش بیمه بدنه دچار سوانحی چون سقوط یا واژگونی گردد، شرکت بیمه خسارت آسیب‌های به وجود آمده را به بیمه گذار پرداخت خواهد کرد.
 4. باتری: در صورت بروز خسارت در باتری خودرو، شرکت بیمه تا 50 درصد قیمت نو را برای حمایت از بیمه گذار پرداخت خواهد کرد..
 5. لاستیک: همچنین باید دانست که در صورت بروز خسارت در لاستیک خودرو، شرکت بیمه تا 50 درصد قیمت نو لاستیک را پرداخت می‌کند.
 6. سرقت خودرو: سرقت کلی خودرو و همچنین خسارت به لوازم اصلی و فرعی خودرو در جریان سرقت از پوشش‌های اصلی بیمه بدنه هستند.
 7. تصادف: خسارت ناشی از برخورد خودروی بیمه گذار با جسم ثابت یا متحرک از پوشش‌های اصلی بیمه بدنه است؛ در مواقعی که مقصر تصادف شناخته شوید، این موضوع به شما کمک خواهد کرد.

پوشش های اضافی بیمه بدنه خودرو

پوشش های اصلی بیمه بدنه را ذکر کردیم؛ حال نوبت آن است که پوشش های اضافی بیمه بدنه را نیز برشماریم؛ لازم است بدانیدس که تمامی این موارد در صورت تمایل شما به قرارداد اضافه خواهند شد و مبلغ اضافی آن نیز به صورت حساب شما افزوده خواهد شد. آنچه در این بخش و بخش بعدی می‌بینید، تنها نام بردن موارد به صورت خلاصه است؛

 • خسارت ناشی از مسابقات اتومبیل رانی
 • خسارات واقع در خارج از کشور (پوشش ترانزیت)
 • خسارات ناشی از حمل مواد خطرآفرین
 • خسارات ناشی از شکسته شدن شیشه
 • خسارات بر اثر کشیده شدن میخ و اجسام سخت
 • هزینه رفت و آمد در زمان تعمیر
 • هزینه رنگ یا اسید پاشی بر خودرو
 • بلایای طبیعی (مانند زلزله، آتشفشان و...)
 • افت قیمت خودرو
 • سرقت لوازم خودرو (مانند سرقت ضبط خودرو)
 • فرانشیز

استثنائات پوشش بیمه بدنه خودرو

در ابتدا باید اشاره کنیم که این موارد از پوشش اصلی بیمه بدنه استثنا شده‌اند و ممکن است برخی از آن‌ها در پوشش اضافی و در قبال دریافت مبلغ اضافی امکان پذیر باشند. استثنائات پوشش بیمه بدنه خودرو شامل موارد زیر هستند:

 1. خسارات جنگی
 2. خسارات مربوط به انفجار هسته‌ای
 3. خسارات عمدی بیمه گذار یا راننده
 4. خسارات بکسل کردن وسیله نقلیه دیگر
 5. خسارات به وجود آمده توسط راننده بدون گواهی نامه
 6. خسارات به وجود آمده در زمان فرار از پلیس
 7. خسارات ناشی از حمل بار با خودرویی که قابلیت آن را ندارد
 8. خسارات متاثر از حالات غیرطبیعی راننده (با مصرف مشروبات الکلی و مواد مخدر)

حالات مختلف بیمه بدنه

حالت‌های به وقوع پیوستن تصادفات با یکدیگر تفاوت‌هایی دارند؛ مثلا گاهی خودروی خسارت دیده در تصادف، از گروه خودروهای گران قیمت است که در این حالت احکام مختلفی اجرا خواهد شد. در این بخش به اختصار حالات مختلف را بیان می‌کنیم؛

 1. اگر خودروی خسارت دیده از مصادیق خودروهای گران قیمت باشد.
 2. اگر راننده مقصر فرار کند (در این صورت شخص زیان دیده می‌تواند از بیمه بدنه برای جبران خسارت استفاده کند)
 3. بیمه گذار در حادثه به عنوان مقصر شناخته شود.
 4. بیمه گذار در حادثه به عنوان مقصر شناخته نشود.

تعهدات بیمه گذار هنگام خرید بیمه بدنه

 1. اطلاع رسانی به بیمه گر در هنگام شدت گرفتن خطر
 2. اصل حسن نیت که اعتماد متقابل را می‌آفریند
 3. عدم تعمیر خودرو بعد از تصادف بدون هماهنگی با بیمه گر
 4. کوتاهی نکردن و عدم قصور در حفظ مال
 5. اطلاع دادن میزان خسارت به بیمه گر
 6. جا به جا نکردن خودرو پس از سانحه
 7. پرداخت به موقع حق بیمه

مراحل دریافت خسارت بیمه بدنه خودرو

اگر می‌خواهید بدانید که دریافت خسارت بیمه بدنه از شرکت‌های بیمه چگونه است و چطور می‌توانید خسارت بیمه بدنه خود را از شرکت بیمه‌ای که با آن قرارداد دارید دریافت کنید، کافی است که مراحل زیر را مو به مو رعایت کنید. البته این موارد کلی هستند و ممکن است که در شرکت بیمه انتخابی شما، با تغییرات جزئی همراه باشند.

 1. اطلاع رسانی خسارت ایجاد شده به شرکت بیمه ظرف 5 روز کاری
 2. اطلاع رسانی خسارت ایجاد شده به پلیس راهور، پلیس انتظامی و مرکز کروکی
 3. مراجعه حضوری به شرکت بیمه انتخابی برای کامل کردن پرونده
 4. انتقال خودرو به تعمیرگاه مجاز و یا پارکینگ شرکت بیمه انتخابی
 5. مراجعه کارشناس بیمه برای بازدید و بررسی خسارت
 6. شروع فرایند تعمیرات خودرو
 7. مراجعه کارشناس بیمه برای تایید سلامت تعمیرات خودرو
 8. دریافت مبلغ خسارت از شرکت بیمه پس از ارائه فاکتورها و اسناد مالی

تخفیفات بیمه بدنه

بیمه بدنه هم مانند بیمه شخص ثالث شامل تخفیفاتی می شود، برخی از تخفیف های بیمه بدنه ثابت است و برخی از آنها در طول زمان تغییر می کند، بنابراین قبل از خرید بیمه بدنه لازم است با تخفیفات آن آشنا بشوید

تخفیف اصلی بیمه بدنه

به طور کلی تخفیفاتی که برای بیمه بدنه خودرو توسط شرکت‌های بیمه ارائه می‌شوند، شامل تخفیفات اصلی و فرعی هستند.

 • تخفیف عدم خسارت (با توجه به مدت زمان عدم استفاده از بیمه بدنه، این تخفیف روند صعودی به خود خواهد گرفت)
 • تخفیف بیمه بدنه برای خودروی نو یا صفر کیلومتر
 • تخفیف پرداخت نقدی حق بیمه

تخفیف فرعی بیمه بدنه

تخفیفات فرعی بیمه بدنه هم که توسط بسیاری از شرکت‌ها ارائه می‌شوند، شامل موارد زیر هستند؛

 • داشتن حساب بانکی بلند مدت در بانکی که بیمه به آن تعلق دارد
 • در صورت خرید بیمه شخص ثالث از همان شرکت بیمه
 • در صورت داشتن بیمه عمر در شرکت مورد نظر
 • عضویت بیمه گذار در هیات علمی دانشگاه
 • سکونت بیمه گذار در منطقه آزاد
 • خودروی وارداتی
 • سابقه ایثارگری

مدارک لازم برای خرید بیمه بدنه

در صورتی که تصمیم به خرید بیمه بدنه خودرو دارید، نیاز هست مدارک زیر را ارایه دهید. در پروسه خرید آنلاین بیمه بدنه؛ کافی است مدارک مورد نیاز را در پنل کاربری خود بارگذاری نمایید تا توسط کارشناسان آیریس بررسی شده و پس از تایید نهایی بیمه بدنه خودروی شما صادر گردد.

 1. اصل و کپی بیمه شخص ثالث
 2. اصل و کپی سند مالکیت خودرو
 3. اصل و کپی گواهینامه راننده مقصر
 4. اصل و کپی کارت مشخصات ماشین
 5. اصل و کپی بیمه بدنه همراه الحاقیه‌ها
 6. اصل و کپی کارت ملی راننده خودرو و بیمه گذار
 7. گزارش مقامات انتظامی (به صورت سازشی یا غیر سازشی)

استعلام قیمت بیمه بدنه خودرو

این روزها شرایط طوری است که اگر از مفید بودن چیزی اطلاع کامل هم داشته باشید، باز هم قیمت آن می‌تواند نظرتان را تغییر دهد؛ اما در بحث بیمه بدنه، این داستان متفاوت است. بیمه بدنه شما را در مقابل بسیاری از خطرات و خسارات مالی در امان می‌دارد و در مقابل مبلغ کمی را به عنوان حق بیمه صرف می‌کند. این طرح آنقدر مفید است که حتی اگر با پوشش‌های اضافی هم خریده شود، ضرر نکرده‌اید. قیمت بیمه بدنه در شرکت‌های مختلف متفاوت است و البته میزان پوشش بیمه بدنه نیز در شرکت‌های مختلف دستخوش تفاوت‌هایی است که می‌تواند عامل تغییرات در قیمت باشد. جهت استعلام قیمت بیمه بدنه از شرکت‌های مختلف بیمه در ایران، به بالای صفحه برگردید.

خرید بیمه بدنه خودرو

با توجه به اینکه خرید بیمه بدنه در ضمن افزایش شدید هزینه تعمیرات خودرو امری لازم به نظر می‌رسد، شما می‌توانید برای خرید بیمه بدنه، شرکت‌های مختلف بیمه را با هم مقایسه کنید و سرانجام یکی را برای خرید بیمه بدنه خودروی خود انتخاب کنید. اگر برای مقایسه شرکت‌های مطرح بیمه به کمک نیاز دارید نیز می‌توانید روی ما حساب کنید؛ شما می‌توانید به آسانی و بدون دردسر مراحل خرید بیمه آنلاین را طی کنید و در صفحه استعلام قیمت؛ مقایسه شرکت‌های بیمه معتبر ایرانی در بحث بیمه بدنه را ملاحظه فرمایید.

خرید آنلاین بیمه بدنه

در این روزها بسیاری از فعالیت‌ها به صورت اینترنتی و آنلاین انجام می‌گیرد و در وقت و هزینه مردم صرفه جویی می‌شود؛ شرکت‌های بیمه نیز از این قائله جا نمانده‌اند و محصولات خود را در طرح‌های مختلف و به صورت آنلاین عرضه می‌کنند. اما در این میان برخی از سامانه‌ها هستند که تحت نظر هیچ شرکت بیمه‌ای نیستند و به صورت منصفانه و با بی‌طرفی تمام، شما را برای خرید بهترین بیمه با بهترین پوشش راهنمایی می‌کنند. سامانه آیریس از این دسته است و شما می‌توانید انواع طرح‌های بیمه از جمله بیمه شخص ثالث، بیمه عمر، انواع و اقسام بیمه مسئولیت و حتی بیمه بدنه خودروی خود از شرکت‌های بیمه ای مختلف از سامانه آیریس خریداری کنید.

خرید آنلاین بیمه بدنه خودرو علاوه بر اینکه به صرف جویی در وقت شما کمک می‌کند، روال ساده‌ای نیز دارد و فرایند آن با پر کردن فرم‌های ساده اولیه آغاز می‌شود و بدون هیچ دردسر و پیچیدگی، به اتمام می‌رسد. با خرید بیمه بدنه به صورت آنلاین از سامانه آیریس، سرعت و کیفیت را در خرید بیمه بدنه تجربه کنید.

هر کجای ایران هستی آنلاین سفارشتو بده