بلای خانمان سوز آتش سوزی، بارها موجب رنجش خاطر مردم شده است؛ آتش سوزی‌های بزرگ و کوچک که آرزوها را شعله ور نمود و بدون هیچ رحمی همه چیز را نابود کرد. ساختمان پلاسکو، برج سلمان در مشهد، صنایع پتروشیمی و... یادآور بخشی از رنج‌هایی بود که شعله‌های آتش به ارمغان آورد.

مهم‌ترین کار رعایت نکات ایمنی و پیشگیری از وقوع این حوادث است، اما از آنجا که احتمالات همیشه وجود دارند و مال باخته‌گان زیادی نیز همواره بوده‌اند که همه دارایی خود را به طور کامل از دست داده‌اند؛ بیمه آتش سوزی می‌تواند نگرانی‌های اقتصادی شما را بابت آتش سوزی رفع کند.

هیچ مرحمی برای ضایعات اینچنینی وجود ندارد و بیمه آتش سوزی تنها قرار است که لطمات اقتصادی ناشی از این حادثه را به حداقل برساند. ضمن تعریف بیمه آتش سوزی، موارد و مزایای آن را بررسی و تحلیل خواهیم کرد.

چرا بیمه آتش سوزی لازم است؟

متاسفانه همیشه حوادثِ دور از انتظار در کمین هستند، حوادثی که خاطرات تلخی را رقم میزنند و اثراتشان هرگز پاک نمی‌شود؛ ممکن است یک اتصال کوچک برق کل زندگی یک خانواده را تحت تاثیر قرار دهد؛ یک اشتباه کوچکی که تبعات جبران ناپذیری را به همراه دارد. آتش بی رحم‌ترین حادثه است، پیر و جوان و کودک نمی‌شناسد و همه را طعمه خود می‌کند. یادمان باشد که همیشه باید ریزترین نکات را برای جلوگیری از ضایعات آتش سوزی جدی بگیریم و جان خود و عزیزانمان را به خطر نیندازیم. یکی از کارآمدترین انواع بیمه که برای هر خانواده‌ای ضروری است، بیمه آتش سوزی است. بیمه آتش سوزی، در عین حال که هزینه پرداخت اولیه کمی دارد، حوادث بالایی را از جهت اقتصادی پوشش می‌دهد. همه این موارد استفاده از این بیمه را برای خانوارها ضروری و واجب می‌کند.

انواع بیمه آتش سوزی

بیمه‌های آتش سوزی باتوجه به شرایط اموال شما انجام می‌شوند. اما به طور کلی اموال بیمه شده برای بیمه آتش سوزی به 3 دسته تقسیم می‌شوند:

 1. اماکن و منازل قابل سکونت

این نوع بیمه آتش سوزی تمامی منازل و ساختمان‌هایی که قابل سکونت هستند را با کل اثاثیه داخلی تحت پوشش قرار می‌دهد و می‌توان گفت که این دسته، یکی از موارد پرطرفدار بیمه آتش سوزی می‌باشد.

 1. اماکن صنعتی

بیمه آتش سوزی برای اماکن صنعتی، موارد زیادی را شامل می‌شود: تمامی کارخانه‌های تولیدات مواد غذایی، کارخانه‌های مخصوص تولید مواد شیمیایی، کارخانه‌های تولید مواد اولیه، کارخانه‌های تولید مواد فلزی و دیگر کارخانجاتی که مواد حیاتی یا متفرقه تولید می‌کنند، شامل بیمه آتش سوزی مراکز صنعتی می شوند. همچنین تمامی دستگاه‌ها و تاسیسات و مواد اولیه دیگری که در این مراکز قرار دارند را می‌توان در قرارداد مشخص شده با بیمه، تحت پوشش بیمه آتش سوزی قرار داد.

 1. اماکن و مراکز غیر صنعتی

تمامی ساختمان‌هایی که فعالیت صنعتی ندارند که شامل ساختمان‌های اداری، تجاری، رفاهی، آموزشی، اماکن ارائه دهنده خدمات و انبارها می‌شوند، به طور کامل زیر مجموعه بیمه آتش سوزی مربوط به اماکن غیر صنعتی هستند. علاوه بر این موارد باید بگوییم که بیمه آتش سوزی مراکز غیر صنعتی، مواردی چون کالاها، اموال اداری، اثاثیه‌ها، دکوراسیون، پوشش ساختمان و تاسیسات را نیز تحت پوشش خود قرار می‌دهد.

نکته مهم: اموال زیر تحت پوشش بیمه آتش سوزی قرار نمی‌گیرند.

 • طلا یا هر فلز قیمتی دیگر
 • سکه و پول نقد
 • وقوع عوامل خارجی نظیر جنگ و...
 • عوامل رادیواکتیو در وقوع حادثه
 • اوراق بهادار مانند چک و...
 • نقاشی‌ها و مجسمه‌های گران قیمت
 • کتاب‌های تاریخی و نسخه‌های خطی

نکته مهم : حوادث و وقایع زیر تحت پوشش بیمه آتش سوزی قرار نمی گیرند.

 • جنگ، جنگ داخلی، آشوب و بلاوا، اعتصاب، قیام، انقلاب کودتا، اغتشاشات داخلی یا اقدام های احتیاطی مقامات نظامی و انتظامی.
 • زمین لرزه، آتشفشان، ریزش زمین، سیل، طغیان رودخانه ها، حریق تحت الارضی و یا آفات سماوی.
 • انفجار مواد منفجره مانند دینامیت، تی ان تی و باروت.
 • فعل و انفعالات هسته ای.

 

مزایای بیمه آتش سوزی

استفاده از بیمه آتش سوزی می تواند مزایای زیادی برای شخص بیمه گذار داشته باشد؛ از جمله این مزایا می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کارشناسان و متخصصان بیمه به طور رایگان از مکانی که بیمه کرده‌اید دیدن می‌کنند و موارد ضروری برای پیشگیری و کاهش مشکلات و حوادث را به شما یادآور می‌شوند. در این صورت ممکن است از مشکلات آتی تا حد زیادی جلوگیری شود.
 • شرکت بیمه جهت اقدامات لازم برای جلوگیری از وقوع خسارات، هزینه‌ای را پرداخت خواهد کرد.
 • شرکت بیمه کننده‌ی بیمه آتش سوزی، تمامی خسارات از جمله خسارت‌های وسیع و جزئی که بر اثر مشکلات تحت پوشش بیمه به وجود آمده‌اند را پرداخت می‌کند.

بهترین بیمه آتش سوزی

اگر برای شما سوال است که چگونه بهترین بیمه آتش سوزی را انتخاب کنید، باید بگوییم که این موضوع کاملا به شرایطی که دارید بستگی دارد. اما به طور کلی یک بیمه گذار می‌تواند بهترین بیمه آتش سوزی را با توجه به موارد زیر خریداری کند:

 • میزان هزینه: میزان هزینه‌ای که بیمه گذار می‌خواهد انجام دهد، تاثیر مستقیمی بر نوع بیمه دارد؛ برای استفاده از بسته‌های کامل‌تر بیمه، بدون شک باید مبلغ بیشتری را پرداخت کرد.
 • مدت زمان پوشش بیمه: مدت زمانی که بیمه ملزم به پوشش و ارائه خدمات به شما است، در انتخاب بهترین بیمه برای شما نقش مهمی دارد.
 • میزان پوشش خسارت بیمه: چه مقدار پوشش و خدمات از بیمه میخواهید؟ دانستن این موضوع به شما کمک میکند تا انتخاب درستی داشته باشید.

بیمه گذار با توجه به شرایطی که در آن قرار دارد می‌تواند انتخاب کند با حداقل هزینه، حداقل پوشش را دریافت کند. در مقابل بیمه گذارانی نیز وجود دارد که پوشش کامل بیمه آتش سوزی را ترجیح می‌دهند. شما مختارید باتوجه به شرایط و ترجیحات خود، یک مورد را انتخاب کنید.

نرخ بیمه آتش سوزی

قیمت گذاری بر روی بیمه آتش سوزی به عوامل مختلفی بستگی دارد که با توجه به قرار داد بیمه می‌توانند متغیر نیز باشند؛ از جمله این عوامل می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. ارزش مادی سازه

شرکت بیمه برای ارزش گذاری یک سازه یا همان ساختمان از نظر مادی، روش ساده‌ای دارد. این ارزش گذاری از طریق محاسبه ارزش مصالح ساختمان و خدمات آن، از جمله هزینه کارگران و پیمان کاران انجام می‌شود.

نکته مهم این است که در این محاسبه، ارزش خود ساختمان و یا موقعیتی که ساختمان دارد و بر روی قیمت آن تاثیر گذار است را لحاظ نخواهند کرد.

 1. ارزش اسباب و اثاثیه‌ای که در سازه وجود دارد

یکی دیگر از عواملی که بر روی قیمت بیمه آتش سوزی تاثیر مستقیم دارد، ارزش مادی اثاثیه‌ای است که در آن وجود دارد. البته همانطور که گفتیم، این قیمت گذاری شامل مواردی از جمله اوراق بهادار، فلزات با ارزش و آثار هنری گران قیمت نمی‌شود.

 1. افزایش میزان پوشش بیمه آتش سوزی

برخی از بیمه گذاران علاوه بر خدمات مرسوم شرکت بیمه، خدمات اضافه‌تری درخواست می‌کنند. این درخواست‌ها پوشش بیمه را افزایش داده و از طرفی قیمت خرید بیمه آتش سوزی را افزایش می دهند.

 

بیمه آتش سوزی و خطرات تحت پوشش آن

بیمه آتش سوزی به طور کلی 2 دسته از حوادث و خسارات را تحت پوشش خود قرار می‌دهد. این 2 نوع بیمه تنها مواردی که شامل خسارات مالی است را دربر گرفته و هیچ مسئولیتی در قبال خسارات جانی را برعهده خود نخواهد گرفت.

 1. خسارات با پوشش همگانی

برخی از خسارات، به طور کلی تحت پوشش بیشتر شرکت‌های بیمه است؛ مواردی که به همه یا اکثر مردم خسارت وارد می‌کند و جنبه همگانی یا عمومی دارد. این بیمه شامل مواردی از جمله آتش، رعد و برق و انفجار است.

 1. خسارات با پوشش درخواستی

بیمه گذار می‌تواند برای بیمه آتش سوزی درخواست پوشش اضافی کند؛ این پوشش طبیعتاّ شامل هزینه‌های جانبی دیگری برای بیمه‌ گذار خواهد بود. این خطرات موارد زیر را شامل می‌شود:

 

 • زلزله:

  پوشش اضافی برای موارد وقوع زلزله یکی از پرکاربردترین این موارد است.

 • آتشفشان:

  این پوشش برای مناطقی است که در معرض آتشفشان قرار دارند.
 • سیل:

  پوشش بیمه برای جاری شدن سیل، از موارد پوشش درخواستی بیمه گذار است.
 • طوفان:

  پوشش بیمه هنگام وقوع طوفان هم موضوع مهمی است که بستگی به نظر بیمه گذار دارد.
 • ترکیدگی لوله آب:

  شاید هزینه‌ی بیشتری لازم باشد، اما برای جلوگیری از ضرر بیشتر لازم است.
 • ورود آب باران و برف:

  در هنگام ورود آب باران و برف اگر خسارتی به سازه وارد شود، بیمه ضرر مالی به وجود آمده را جبران می‌کند.
 • سقوط هواپیما یا هلیکوپتر:

  در مناطق نزدیک به فرودگاه، این پوشش درخواستی ضروری است.
 • پاکسازی یا برداشت ضایعات:

  پوشش درخواستی بیمه برای این مورد بسته به شرایط سازه در مواقعی مورد نیاز است.
 • سرقت با شکست

  : درخواست پوشش اضافی در مورد سرقت با شکست، از خدمات مهم بیمه است.
 • انفجار در کارخانه‌های صنعتی:

  پوشش موارد این چنینی در صنایع بزرگ امری اجتناب ناپذیر است.
 • رانش زمین:

  وقوع رانش زمین کاملا بستگی به موقعیت مکانی سازه دارد و باید از موارد پوشش درخواستی باشد تا شامل خسارت شود.
 • سقوط بهمن:

  برای نواحی سردسیر و درمعرض این خطر، ثبت درخواست پوشش اضافه واجب است.
 • برخورد اجسام خارجی با سازه:

  در معرض بودن سازه، خطری است که کل کار را تهدید میکند.
 • ریزش سقف بر اثر بارش شدید برف:

  برای دریافت خسارت از بیمه در این هنگام، ثبت پوشش اضافی در ابتدای قرارداد مهم است.

شرایط مختلف بیمه نامه آتش سوزی

برای بیمه آتش سوزی انواع پیشنهادات وجود دارد؛ شرکت‌های بیمه با توجه به شرایط بیمه گذار، انواع مختلفی از این بیمه‌ها را به او پیشنهاد می‌دهند.

 • استفاده از سرمایه ثابت برای بیمه نامه

شرکت بیمه انتظار دارد که بیمه گذار اطلاعات دقیقی از ارزش ملک و دیگر مشخصات در اختیار او قرار دهد. اگر شخصی سعی کند که مواردی را از شرکت بیمه مخفی کند، در صورت بروز هر مشکلی، شرکت بیمه می‌تواند هر موردی که با قرارداد همخوانی ندارد را نادیده گرفته و هیچ خسارتی را تقبل نکند.

 • شرایط شناور در بیمه نامه

شرکت‌های بزرگ فروشگاهی(مانند مارکت پلیس)، کارخانه‌جات بزرگ و... دارای انبارهایی هستند که مدام موجودیشان در طول روز یا حتی ساعت متفاوت است؛ در نتیجه نمی‌توان به طور قطعی بیمه نامه‌ای برای آن تعیین کرد. در این حالت از بیمه نامه شناور استفاده می‌شود؛ به این صورت که بیمه گذار گزارش‌های خود را به صورت ماهیانه به شرکت بیمه می‌فرستد و در صورت به وجود آمدن مشکل، شرکت بیمه میانگینی از خسارات را برای بیمه گذار در نظر خواهد گرفت.

 • بیمه نامه با شرایط بازسازی و جایگزینی

باتوجه به وجود تورم، اثاثیه یا دستگاه‌هایی که در یک کارخانه وجود دارند در طول سال گران شده و در صورت بروز مشکل، بیمه گذار نمی‌تواند دوباره آن را جایگزین کند. بنابراین شرکت بیمه تعهد خواهد داد تا هرگونه خسارتی که برای بیمه گذار بوجود می‌آید را به صورت نرخ روز محاسبه کند.

 • بیمه نامه فرست لاس (First loss)

فرست لاس به معنای اولین آتش سوزی و یا اولین خسارت است. ممکن است بیمه گذار اموال و دارایی‌هایی در مناطق مختلف شهر یا کشور داشته باشد. در این صورت باید گزارش دقیقی از دارایی و ارزش آن‌ها را به شرکت بیمه بدهد. در نتیجه شرکت بیمه به طور کلی پیش بینی می‌کند که بالاترین خسارتی که‌ ممکن است به اموال فرد وارد شود، چه مقدار است. در صورت وجود مشکل، شرکت بیمه موظف است که عین ارزش پیش بینی شده را پرداخت کند؛ نه بیشتر و نه کمتر. خوب است بدانید که معمولا شرکت‌های بیمه برای بیمه گذارانی که بیمه نامه فرست لاس را انتخاب کرده‌اند، تخفیفات ویژه‌ای در نظر می‌گیرد.

 • بیمه نامه تحت شرایط توافقی

اگر هیچ کدام از این بیمه نامه‌ها را برای خود مناسب نمی‌دانید، می توانید از بیمه نامه توافقی استفاده کنید. در این بیمه نامه شرکت بیمه و بیمه گذار باهم بر روی میزان سرمایه و پوشش بیمه توافق می‌کنند.

 

عوامل تاثیر گذار بر نرخ پوششی بیمه آتش سوزی

در بحث اینکه شرکت بیمه تا چه میزان شما را برای بیمه آتش سوزی پوشش می‌دهد، باید بگوییم که این موضوع به عوامل مختلفی بستگی دارد؛ از جمله این عوامل می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. خطرات اضافی

به عنوان بیمه‌ای در کنار بیمه اصلی، "بیمه آتش سوزی خطرات اضافی" نیز وجود دارد. ممکن است بیمه اصلی برای شما هزینه زیادی را در بر نداشته باشد؛ اما برخی از بیمه‌های اضافی می‌توانند هزینه‌های شما را 5 الی 7 برابر افزایش دهند؛ چرا که برخی از خطرات مانند رانش زمین آنقدر پر خسارت خواهند بود که پرداخت 5‌ الی 7 برابری هزینه شما اصلا به چشم نخواهد آمد. در بحث خسارات با پوشش درخواستی، موارد اضافه بر پوشش اصلی را مرور کردیم.

 1. شرایط درج شده در بیمه نامه

هر شرکت بیمه ممکن است برای بیمه گذاران خود شرایط ویژه‌ای در نظر بگیرد. تحت شرایط درج شده در بیمه نامه، هزینه‌ها هم متفاوت خواهند بود؛ در نتیجه طبیعی است که با توجه شرایط بیمه گذار به خصوص شرکت‌های صنعتی با مواد و ابزارآلات گران قیمت، شرایط ویژه‌ای از طرف شرکت بیمه برای آن‌ها در نظر گرفته شود. برای مثال می‌توان به بیمه فرست لاس اشاره کرد که بیمه گذار می‌تواند از تخفیفات ویژه آن بهره‌مند شود.

 1. بهره‌مندی از تخفیف ویژه شرکت بیمه

شرکت‌های بیمه به تناسب شرایط بیمه گذار و مشکلی که برای او به وجود آمده می‌توانند تخفیفاتی را در نظر بگیرند. این تخفیفات شامل موارد زیر هستند:

 • تخفیفات مناسبتی : ممکن است در روز‌های خاصی از سال مانند تولد ائمه، اعیاد مذهبی و... شرکت بیمه برای بیمه گذاران تخفیفات ویژه‌ای را به صورت محدود در نظر بگیرد.
 • تخفیف بیمه عمر : اگر در یک شرکت بیمه، بیمه عمر داشته باشید ممکن است از تخفیف بیمه آتش سوزی این شرکت نیز بهره‌مند شوید.
 • تخفیف حساب بلند مدت : اگر در بانکی که به شرکت بیمه متصل است، برای مدت طولانی حساب داشته باشید، از تخفیف بیمه آتش سوزی در آن شرکت بهره‌مند می‌شوید.
 • تخفیف برای گروه خاص: شرکت بیمه شاید در نظر داشته باشد برای اقشار خاص از جامعه که یک مهارت خاص مانند پزشکی یا مهندسی را دارند، به صورت گروهی تخفیفات ویژه در نظر بگیرد.
 1. میزان خطر

میزان خطری که بیمه گذار را تهدید می‌کند، به طور مستقیم بر روی هزینه بیمه آتش سوزی تاثیر گذار خواهد بود. این ریسک شامل دو مورد است. مورد اول، ریسک سازه‌ای که بیمه می‌شود و مورد دوم، ریسک منطقه‌ای که سازه بیمه شده در آن قرار دارد. فرض کنید یک انبار پر از مواد قابل اشتعال در یک منطقه با ریسک بالای رانش زمین بیمه می‌شود؛ طبیعی است هزینه‌ای که برای بیمه این سازه در نظر گرفته می‌شود، بسیار بالاتر از هزینه بیمه یک سازه معمولی در یک منطقه معمولی باشد.

 1. ارزش سازه

شرکت بیمه به ارزش موادی که در ساخت سازه به کار رفته و میزان دستمزد کارگران و پیمانکارانی که سازه را درست کرده‌اند اهمیت می‌دهد. لازم به ذکر است که دیگر عوامل مانند منطقه و قیمت متراژ زمین، در نظر گرفته نمی‌‌شود.

در سازه‌ها لوازم و اثاثیه نیز ارزش گذاری می‌شوند؛ اگر منزل مسکونی باشد تمامی لوازم دکوراسیون صورت جلسه و قیمت گذاری می‌‌شوند. حتی اگر مستاجر هستید، می‌توانید تنها لوازم را بیمه‌کنید؛ با این کار در مبلغ پرداختی به شرکت بیمه نیز صرفه‌جویی کرده‌اید.

 1. مدت زمانی که قرارداد بیمه انعقاد شده

شرکت‌های بیمه، قرارداد‌های بیمه آتش سوزی را به صورت بلند مدت، کوتاه مدت و یک ساله منعقد می‌کنند. بدیهی است که پوشش هر کدام و میزان پرداخت خسارت در آن‌ها کاملا با هم متفاوت است.

بیمه بلند مدت از نظر اقتصادی بسیار به صرفه بوده و پوشش گسترده‌ای نیز دارد؛ در مقابل بیمه کوتاه مدت به صورت درصدی از بیمه یک‌ساله محاسبه می‌شو‌د. در کنار این دو قرارداد، می‌توانید قرار داد یک ساله نیز با شرکت بیمه ببندید؛ در این قرار داد بیمه، شرکت بیمه متهعد است طبق قرار داد برای یک سال کامل، اموال و سازه‌های شما را بیمه کند.

 1. متراژ و سن بنا

از دیگر مواردی که نرخ پوشش بیمه آتش سوزی را تحت تاثیر قرار میدهد، متراژ بنا و همچنین سن بنا است. برای مثال باید بگوییم که بنا، هر مقدار که سن بیشتری داشته باشد بیشتر در معرض خطر است و ریسک پوشش را افزایش میدهد.

 

چطور بیمه آتش سوزی بخریم؟

اگر با توجه به توضیحاتی که در مورد بیمه آتش سوزی بیان شد تصمیم گرفته‌اید که بیمه آتش سوزی بخرید، پس ممکن است این سوال برای شما هم به وجود آمده باشد که چطور می‌توانید بیمه آتش سوزی خریداری کنید.

برای انجام خرید این بیمه شما می‌توانید به دو صورت اقدام کنید:

 1. خرید بیمه آتش سوزی به صورت آفلاین یا حضوری
 2. خرید بیمه آتش سوزی به صورت آنلاین یا غیر حضوری

در ادامه هر کدام از این دو روش را برای شما توضیح خواهیم داد.

خرید بیمه آتش سوزی حضوری به صورت آفلاین

برخی از افراد ترجیح می‌دهند به صورت حضوری به شرکت بیمه مراجعه کرده و با روند و نحوه بستن قرار داد به صورت کاملا حضوری آشنا شوند.

برای خرید حضوری بیمه ابتدا وارد یکی از شعب شرکت بیمه مورد نظر خود می‌شوید، سپس در آنجا افراد متخصص و مشاوران خبره شرکت بیمه، تمامی مراحل را برای شما توضیح داده و قدم به قدم شما را راهنمایی می‌کنند. از جمله مواردی که در شعبه بیمه انجام می‌شود، اعلام سرمایه توسط بیمه گذار و بررسی موارد درج شده در فرم توسط کارشناس است.

 در این روند صداقت شرط مهمی است و اگر کسی این اصل را رعایت نکند، در صورت بروز مشکل و مشخص شدن عدم صداقت فرد، شرکت بیمه هیچ خسارتی را برعهده نخواهد گرفت.

در نهایت با توجه به ملک شما و میزان ریسک آن برآورد هزینه نهایی بیان می‌شوند. همچنین می‌توانید انواع قرارداد‌های مختلفی که شرکت مورد نظر شما در مورد بیمه آتش سوزی پوشش می‌دهد را کامل بررسی کرده و مناسب‌ترین را برای خود انتخاب کنید.

خرید بیمه آتش سوزی غیر حضوری به صورت آنلاین

برای خرید آنلاین بیمه آتش سوزی از سامانه آیریس به منو بیمه آتش سوزی مراجعه کنید. سپس طرح و بیمه نامه مورد نظر خود را انتخاب کرده و فرم‌های آنلاین را به دقت پر کنید.

خرید اینترنتی از سایت آیریس امکان مقایسه همه ی شرکت های بیمه را فراهم کرده، در یک نگاه پوشش ها و خدمات شرکت های بیمه  و همینطور قیمت بیمه نامه آنها رو باهم مقایسه کنید و بیمه ای رو متناسب با شرایط خودتان انتخاب کنید. پیشنهاد میکنیم که معتبرترین شرکت را انتخاب کنید.

تجربه سریع و آسان خرید بیمه از سامانه آیریس، باعث می‌شود که لذت یک خرید مطمئن را در کمترین زمان به دست بیاورید و وقت خود را صرف کارهای مهم تری کنید.

اگر فکر می‌کنید برای پر کردن این فرم‌ها به کمک نیاز دارید می‌توانید با شماره‌هایی که جهت مشاوره شما در نظر گرفته شده‌اند تماس حاصل فرمایید. پس از تکمیل فرآیند خرید بیمه آتش سوزی برای شما فعال خواهد شد و این مراحل با دقت تحت نظر کارشناسان خبره شرکت بیمه خواهد بود.

به زودی راهنمای خرید آنلاین بیمه آتش سوزی از سامانه آیریس در همین صفحه منتشر می شود.

دریافت خسارت بیمه آتش سوزی

هرچند امیدواریم هیچ‌گاه حادثه‌ای برای شما پیش نیاید، اما در صورت بروز مشکلاتی که در قرارداد شما با شرکت بیمه در جهت بیمه آتش سوزی ذکر شده، نهایتا در 5 روز کاری به شرکت بیمه مورد نظر مراجعه کنید.

یک کارشناس بیمه از طرف شرکت برای بررسی و برآورد خسارات در محل حاضر شده و گزارشات کامل را یادداشت می‌کند. پس از پایان کارشناسی، از شما به شرکت دعوت شده و میزان خسارت برآورد شده تقدیم شما می‌شود. اما توجه داشته باشید که چند تبصره برای پرداخت خسارت وجود دارد:

 • اگر بیمه گذار و شرکت بیمه بر سر مبلغ دریافتی به توافق نرسند، در این صورت موضوع به شورای حل اختلاف ارجاع داده می‌شود. این شورا موظف است 3 کارشناس بی طرف و خبره را برای بررسی موضوع به محل ارسال کند. بعد از نتیجه نهایی کارشناسان هزینه نهایی را بیان خواهند کرد.
 • اگر کارشناس شرکت بیمه متوجه شود که بیمه گذار عمدا برای دریافت پول به اموال خود ضرر وارد کرده است، نه تنها بیمه گذار خسارتی دریافت نخواهد کرد؛ بلکه کارش جرم بوده و از لحاظ قانونی باید پاسخگو باشد.
 • ممکن است بیمه گذار ارزش املاک خود را بیشتر از میزان واقعی بیان کند. در صورت بروز این مشکل، کارشناس مربوطه با توجه به نرخ واقعی ملک، میزان خسارات وارده را برآورد می‌کند. حتی برخی از شرکت‌های بیمه با این کار قرارداد خود را فسخ کرده و هیچ خسارتی به شما تعلق نخواهد گرفت.
 • اگر بیمه گذار نکته ای را رعایت نکرده باشد یا موردی عمدی پیش بیاید که در قرارداد نوشته نشده باشد، شرکت بیمه می‌تواند قرار داد خود را فسخ کند و هیج خسارتی نیز به بیمه گذار تعلق نمی‌گیرد. برای مثال اگر فردی یک انبار مواد غذایی را بیمه کرده و اگر بدون اطلاع بیمه، مواد قابل اشتعال را نیز در آن مکان بگذارد و مشکلی پیش بیاید؛ بیمه هیچ خسارتی که خارج از قرارداد است را به آن شخص پرداخت نخواهد کرد.

وظایف بیمه گذار در صورت وقوع حادثه

همان طور که شرکت بیمه در مقابل شما یک سری تعهدات دارد؛ شما نیز لازم است یک سری اصول را پس از بروز حادثه رعایت کنید. شما باید بعد از وقوع آتش سوزی در طی حداکثر 5 روز، شرکت بیمه را مطلع کنید. سپس حداکثر 5 روز دیگر برای برآورد هزینه‌ها وقت دارید؛ در این 10 روز باید خسارات وارده را به طور تمام و کمال به شرکت بیمه توضیح دهید. در نهایت باید اقدامات لازم برای جلوگیری از به وجود آمدن خسارات بیشتر را انجام دهید.

نحوه فسخ بیمه آتش سوزی

فرض کنید که شما به یک شرکت بیمه جهت خرید بیمه آتش سوزی مراجعه می‌کنید و سپس به هر دلیلی کار شما دچار تاخیر شده و بیمه شما ثبت نمی‌شود؛ در این صورت می‌توانید قرارداد خود را فسخ کنید و بعد از فسخ می‌توانید پول خود را تمام و کمال دریافت کنید. اگر بیمه صادر شده و سپس شما درخواست فسخ قرارداد داشته باشید، شرکت بیمه می‌تواند در مورد لغو کردن یا نکردن آن مختار است.

سخن آخر

بیمه آتش سوزی یکی از بیمه‌هایی است که می‌توانید با استفاده از آن تا حد زیادی از به وجود آمدن ضررهای مالی جبران ناپذیر جلوگیری کنید. با خرید این بیمه از یک شرکت مسئول و معتبر می‌توانید با خیال راحت‌تری زندگی کنید و همچنین بخشی از دغدغه‌های ذهنی خود مبنی بر به‌وجود آمدن حوادث جبران ناپذیری مانند آتش سوزی را نیز از بین ببرید.

از صمیم قلب آرزو می‌کنیم که شرایطی مانند آتش سوزی را تجربه نکنید؛ اما در هر صورت، بیمه آتش سوزی مانند بیمه خودرو، جهت پیشگیری از ضررهای مالی کلان می‌باشد. امروزه با توجه به افزایش تمامی قیمت‌ها، شروع کردن دوباره کار پس از اتفاقاتی نظیر آتش سوزی بسیار مشکل خواهد بود؛ پس بهتر است که با رعایت نکات ایمنی و نیز ثبت قرار داد با یک شرکت معتبر بیمه، خیال خود را از بروز حوادث این چنینی راحت کنید.

هر کجای ایران هستی آنلاین سفارشتو بده