هرآنچه در این مطلب می خوانید:

استعلام بیمه شخص ثالثبیمه شخص ثالث چیست؟
بیمه شخص ثالث اقساطیانواع پوشش­های بیمه شخص ثالث
بهترین بیمه شخص ثالثنرخ دیه بیمه شخص ثالث چقدر است؟
فسخ و ابطال بیمه نامه شخص ثالثنرخ بیمه شخص ثالث 99
تمدید بیمه­ نامه شخص ثالث با شرکت جدیدمحاسبه بیمه شخص ثالث
نحوه انتقال تخفیفات بیمه شخص ثالث به خودرو جدیددرصد تخفیف عدم خسارت
احراز هویت برای دریافت بیمه شخص ثالثخرید اینترنتی شخص ثالث
انتقال بیمه شخص ثالث به مالک جدید خودرونحوه خرید بیمه شخص ثالث

 

 

بیمه شخص ثالث چیست؟

بیمه شخص ثالث را می توان یکی از مهم­ترین و پرطرفدارترین بیمه ­نامه­ های مورد استفاده توسط صاحبان خودرو درایران دانست. یکی از دلایل فراگیری خرید بیمه ثالث، اجباری بودن این بیمه طبق قوانین جمهوری اسلامی ایران و همچنین آمار بالای حوادث و تصادفات رانندگی است.

در صورتی که حین استفاده از خودرو هرگونه حادثه­ای برای افراد ثالث رخ دهد و باعث خسارت­های مالی و جانی برای افرادی به غیر از راننده شود می­توان از بیمه شخص ثالث استفاده کرد. اما زمانی که فرد راننده دچار جراحت و صدمات جانی شده باشد می تواند از بیمه حوادث راننده استفاده کند، بایستی توجه داشت تنها شامل زیان های جانی راننده است و شامل زیان های مالی نیست.

انواع پوشش­های بیمه شخص ثالث

پوشش های بیمه شخص ثالث به سه دسته خسارات جانی، پوشش حوادث راننده و خسارات مالی تقسیم بندی می شود.

بیمه شخص ثالث بیمه ای واجب و ضروری است که در راستای کمک به رانندگان خودرو برای جبران خسارت های مالی و جانی وارد شده می کند. نرخ دیه و خسارات مالی هر ساله توسط قوه قضاییه مشخص می شود. در سال 1400 نرخ دیه اعلامی قوه قضاییه به صورت زیر می باشد:

پوشش حوادث راننده: با توجه به اینکه راننده خودرو، شخص ثالث محسوب نمی شود برای اینکه فرد راننده از مزایای بیمه بهره مند شود، قانون شرکت بیمه را مکلف به پرداخت دیه به میزان ماه های غیر حرام کرده است.

خسارات جانی:  فوت، نقص عضو و هزینه های پزشکی جزو خسارت های جانی اشخاص ثالث به شمار می روند. خسارت بدنی یا میزان دیه ای که توسط شرکت بیمه به افراد شخص ثالث پرداخت می شود به میزان خسارت ناشی از حادثه بستگی دارد. این خسارت ها شامل شکستگی ، نقص عضو و از کار افتادگی جزئی یا کلی، دیه فوت و هزینه معالجه اشخاص ثالث در اثر حوادث می باشد. مقدار دیه با توجه به درصد آسیب دیدگی محاسبه شده و به شخص ثالث تعلق می گیرد. قوه قضاییه در سال 1400 رقم دیه را با افزایشی 45.5 درصدی نسبت به سال 99، در ماه‌های غیرحرام 480 میلیون تومان اعلام کرده است.

خسارات مالی: بیمه مرکزی هر ساله برای بیمه شخص ثالث حداقل و حداکثر میزان پوشش خسارت را تعیین می کند. در سال 1400 حداقل پوشش خسارت مالی بیمه شخص ثالث معادل 16 میلیون توامن و حداکثر میزان پوشش مالی برای بیمه شخص ثالث 320 میلیون توامن در نظر گرفته شده است. شرکت های بیمه موظف هستند که حداقل پوشش مالی را برای رانندگانی که بیمه شخص ثالث دارند را ارائه دهند. همچنین شرکت های بیمه می توانند با توجه به توانایی شان در پرداخت و پوشش مالی خود تا سقف 320 میلیون تومان را به بیمه گذاران ارائه کنند.

نرخ دیه بیمه شخص ثالث چقدر است؟

دیه مبلغی است که  در صورت فوت یا نقص عضو یک شخص توسط فردی که سبب انجام این کار شده است (مقصر ) به ایشان یا افراد بازمانده پرداخت می­شود.

قوه قضاییه هر سال قیمت دیه کامل یک انسان را تعیین می کند. یعنی در سال 1400 نسبت به سال 99 به میزان 44.5 درصد افزایش یافته است و مبلغ دیه 480 میلیون تومان تعیین شده است. این مبلغ در ماه های حرام(محرم، رجب، ذی القعده، ذی الحجه) به میزان یک سوم افزایش می یابد. مبلغ دیه در سال 1400 برای ماه های حرام برابر تا 640 میلیون تومان می باشد.

ماه ­های حرام شامل 4 ماه قمری محرم، رجب، ذی القعده، ذی الحجه است.

نرخ بیمه شخص ثالث 99

هر ساله بیمه مرکزی نرخ بیمه شخص ثالث انواع وسایل نقایل را تعیین می کند. در سال 1400 با افزایش 45 درصدی نرخ دیه، شورای عالی بیمه نرخ بیمه شخص ثالث را به میزان 37 درصد افزایش داده است. تعرفه هایی که در جداول زیر آورده شده است با اعمال تخفیف کرونا محاسبه شده اند. نرخ پایه بیمه شخص ثالث برای انواع وسایل نقلیه در سال 1400 به صورت زیر است:

حق بیمه شخص ثالث سواری در سال 1400

حق بیمه (ریال)وسیله نقلیه
19375000کمتر از 4 سیلندر
22943000پیکان، پراید و سپند
26971000سایر چهار سیلندر ها
30184000بیش از 4 سیلندر

نکته: مبلغ حق بیمه برای وسایل نقلیه سواری با کاربری آژانس، کرایه و مسافرکش شخصی درون شهری، 10 درصد و سواری کرایه و مسافر کش شخصی برون شهری، 20 درصد بیشتر از حق بیمه وسایل نقلیه سواری مشابه است.

حق بیمه شخص ثالث موتورسیکلت در سال ۱۴۰۰

حق بیمه(ریال)موتور سیکلت
4810000گازی
5876000دنده ای 1 سیلندر
6455000دو سیلندر و به بالا
6942000دنده ای دارای سه چرخ یا ساید کار

 

حق بیمه شخص ثالث انواع بارکش در سال ۱۴۰۰

حق بیمه(ریال)بارکش با ظرفیت
23735000تا 1 تن
28580000بیش از 1 تا 3 تن
36176000بیش از 3 تا 5 تن
46348000بیش از 5 تا 10 تن
53933000بیش از 10 تا 20 تن
57159000بیش از 20 تن

 

حق بیمه شخص ثالث سایر در سال ۱۴۰۰

حق بیمه(ریال)سایر وسایل نقلیه
9945000کشاورزی
14208000راه سازی و ساختمانی
23090000حمل زباله و خیابان پاک کن ها

نکته: در صورتی که وسیله نقلیه بارکش برای حمل مواد منفجره به کار رود، 50 درصد و چنانچه برای حمل مواد سوختنی مایع و گازی شکل استفاده شود، 25 درصد به حق بیمه مربوط اضافه می شود.

۱۴۰۰

 

اتوکار (استیشن، ون، مینی بوس و اتوبوس)حق بیمه(ریال)
7 نفره با احتساب راننده55554000
9 نفره با احتساب راننده57159000
ون با ظرفیت 10 نفر با احتساب راننده57796000
مینی بوس 16 نفره با احتساب راننده71054000
مینی بوس 21 نفره با احتساب راننده73807000
اتوبوس 27 نفره با احتساب راننده و کمک108838000
اتوبوس 40 نفره با احتساب راننده و کمک136933000
اتوبوس 44 نفره با احتساب کمک و راننده145321000

 

نکته: به وسایل نقلیه عمومی شهری حمل مسافر با ظرفیت بیش از شش نفر، 50 درصد تخفیف تعلق می گیرد.

محاسبه بیمه شخص ثالث

عوامل مختلفی در تعیین قیمت بیمه شخص ثالث تاثیر­گزار است که عبارتند از:

 • حق بیمه پایه اعلام شده توسط بیمه مرکزی
 • کاربری وسیله نقلیه (شخصی، تاکسی، تعلیم رانندگی و...)
 • سال ساخت خودرو
 • مدت اعتبار بیمه نامه
 • نوع خورو ( براساس تعداد سیلندر)
 • جریمه دیرکرد تمدید وسیله نقلیه
 • درصد تخفیف عدم خسارت بیمه نامه
 • پوشش­ های بیمه نامه (پوشش مالی و...)

درصد تخفیف عدم خسارت

یکی از عوامل مهم در قیمت بیمه­ نامه را می­توان محاسبه درصد تخفیف عدم خسارت دانست، بدین صورت که به ازای هر سال عدم دریافت خسارت 5 درصد از نرخ بیمه نامه کسر می­­شود و این روند تا سال چهاردهم ادامه داشته و به میزان 70 درصد می­رسد و از سال 14 به بعد، درصد تخفیف عدم خسارت ثابت است.

خرید اینترنتی بیمه شخص ثالث

در دهه ­های گذشته افرادی که قصد داشتند بیمه ­ای را خرید کنند با مراجعه به دفاتر بیمه نمایندگی سطح شهر اقدام به خرید بیمه مورد نظر از جمله بیمه شخص ثالث می­کردند. رفته رفته با رشد تکنولوژی و گسترش اینترنت در سطح کشور، از طرف دیگر کمبود وقت و ترافیک سنگین در سطح شهرها باعث شد که این احساس نیاز به گونه ای پاسخ داده شود بدین صورت که صنعت بیمه به سمت الکترونیکی شدن قدم برداشت.

آیریس هم در این مسیر کنار شما کاربران گرامی است و همیشه سعی در ارائه بهترین خدمات بیمه­ای به صورت آنلاین را دارد که 24 ساعته و در هر 7 روز هفته امکان محاسبه و خرید آنلاین بیمه شخص ثالث را برای شما فراهم می­کند. سعی ما همیشه بر آن بوده است که با ارائه اطلاعات بیمه ای صحیح، قیمت منصفانه و بدون حمایت جانبدارانه از شرکت بیمه ­ای خاص، شما را در این مسیر همراهی کنیم تا بتوانید بدون کمک واسطه و در آرامش خاطر بهترین بیمه را خریداری کنید. ما برای سرمایه و وقت شما ارزش قائل هستیم، این کار را به ما بسپارید و وقت خود را برای کارهایی که دوست دارید صرف کنید.

آیریس این امکان را برای شما فراهم کرده است بسته به بودجه خود و خطرهای احتمالی، سطح میزان پوشش ها را انتخاب کنید و ارزان ترین بیمه شخص ثالث را بخرید. با داشتن یک متخصص بیمه­ای در موبایل خود، به یک منبع آگاه و آماده به کمک دسترسی پیدا خواهید کرد.

نحوه خرید بیمه شخص ثالث

سامانه آیریس تنها در 4 مرحله و در کمترین زمان، امکان خرید بهترین بیمه شخص ثالث را برای شما فراهم می کند.

گام اول: وارد کردن اطلاعات خودرو، بیمه نامه و میزان پوشش های مالی

گام دوم: مقایسه، بررسی و در نهایت انتخاب بیمه مورد  نظر از لیست بیمه های نمایش داده شده

گام سوم: وارد کردن اطلاعات فردی، آدرس و همچنین ارسال تصاویر بیمه نامه (ما این امکان را برای شما فراهم کرده ایم که در صورتی که اکنون به تصاویر بیمه نامه شخص ثالث خود جهت ارسال دسترسی ندارید آن را پس از تحویل بیمه نامه جدید برای سامانه آیریس ارسال کنید.)

گام چهارم: انتخاب نحوه واریز و پرداخت وجه بیمه

استعلام بیمه شخص ثالث 1400

برای استعلام و آگاه شدن از قیمت انواع بیمه­های شخص ثالث دو مسیر پیش رو شما خریداران بیمه است:

 • مراجعه حضوری به دفاتر بیمه ­ای: یکی از معایب عمده این روش صرف وقت و هزینه رفت و آمد برای انجام امور بیمه ­ای است. همچنین ممکن است شرکت ­های بیمه ­ای با اطلاعات ناصحیح و جانبدارانه اقدام به فروش بیمه به شما کنند.
 • مراجعه به سایت و سامانه آیریس: شما می­توانید تنها در چند مرحله ساده و در کوتاه­ ترین زمان ممکن به اطلاعاتی جامع و قیمت­ های به روز انواع شرکت­ های بیمه ای دسترسی داشته باشید.

بیمه شخص ثالث اقساطی

بیمه شخص ثالث طبق قوانین بیمه مرکزی اجباری است و همچنین نداشتن بیمه ثالث با در نظر گرفتن افزایش سالیانه دیه عواقب جبران ناپذیری برای کسانی که از خودرو استفاده می­کنند، در پی خواهد داشت.

آیریس با دلایلی که بیان شد و از سوی دیگر شرایط اقتصادی حاکم بر جامعه، با همکاری شرکت های بیمه ای امکان خرید اقساطی بیمه شخص ثالث با شرایط مناسب را برای شما کاربران گرامی فراهم نموده است. در صورتی که ساکن مشهد هستید شما می­توانید با مراجعه به سامانه بیمه شخص ثالث اقساطی آیریس، شرکت هایی  را که بیمه شخص ثالث اقساطی در مشهد ارائه می­کنند را مقایسه نموده و با توجه به شرایط ارائه شده هر شرکت، بیمه مورد نظر خود را خرید کنید. همیشه و در هر حالت آسودگی خاطر شما، در اولویت ماست.

بهترین بیمه شخص ثالث

از آن جایی که بیمه شخص ثالث اجباری است و همچنین میزان تصادفات در سطح کشور بالا است، کاربران به دنبال شرکت بیمه ای هستند که بهترین خدمات را ارایه نماید.

عوامل متعددی در اینکه کدام شرکت ارائه دهنده بیمه شخص ثالث بهترین است، تاثیر گذار است و همچنین با توجه به نیازها و اولویت­های بیمه شوندگان این موضوع متفاوت می­باشد. بیمه مرکزی به صورت دوره ای شرکت های بیمه ای را با هم مقایسه می کند که می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • سقف تعهدات
 • رضایت مالی بیمه­ گزاران
 • نحوه رسیدگی به شکایات
 • تعداد شعب
 • زمان پاسخ گویی به شکایات و...

فسخ و ابطال بیمه نامه شخص ثالث

توجه به اینکه نداشتن بیمه نامه شخص ثالث جرم طلقی می شود و داشتن آن اجباری است، تقریبا فسخ و ابطال بیمه امکان پذیر نیست مگر در شرایط خاص که عبارت است از:

 • اگر وسیله نقلیه اسقاط شده باشد و به عبارتی فرسوده و از رده خارج باشد.
 • اگر به صورت اتفاقی خودرو دارای دو بیمه نامه باشد، بیمه نامه دوم ابطال می­شود.
 • اگر وسیله نقلیه سرقتی باشد با گواهی صادره توسط نیروی انتظامی قابلیت ابطال دارد.

تمدید بیمه ­نامه شخص ثالث با شرکت جدید

زمانی که بیمه شخص ثالث خودرو شما به پایان می­رسد، این امکان برای بیمه­ گزار فراهم شده است که به هر علتی، به صلاح دید خود امکان تمدید بیمه نامه با یک شرکت جدید را داشته باشد. تغییر شرکت بیمه ممکن است بنا به دلایلی مثل عدم ارائه خدمات حضوری مناسب، سطح توانگری، قیمت بالا بیمه شخص ثالث و... باشد.

ما در آیریس با ارائه اطلاعات صحیح و بدون حمایت از شرکت بیمه­ای خاص این امکان را برای شما فراهم کرده­ایم که با مراجعه به سامانه آیریس به راحتی بیمه خود را از شرکت جدید خریداری کنید. شما می­توانید تخفیفات بیمه­ ای شخص ثالث، از شرکت قبلی را بدون اینکه ابطال یا کسر شود را به شرکت جدید انتقال دهید.

نحوه انتقال تخفیفات بیمه شخص ثالث به خودرو جدید در سال 1400

در گذشته هنگام خرید و فروش وسیله نقلیه امتیاز بیمه شخص ثالث و تخفیفات آن به شخصی که مالک جدید خودرو می شد انتقال پیدا می کرد. اما از اواخر سال 99 این قانون تغییر کرده است و در سال 1400 نیز بر اساس قانون جدید انجام می شود. بنا به قانون جدید تخفیفات بیمه از مالک قدیم به مالک جدید منتقل نمی شود. طبق این قانون جدید بیمه مرکزی صاحبان خودرویی که قصد فروش وسیله نقلیه خود را دارند می توانند تخفیفات بیمه را برای خودشان حفظ کنند. همچنین می توانند این تخفیفات بیمه را به بستگان خود از جمله پدر، مادر، همسر یا فرزندان خود انتقال بدهند.

طبق قانون جدید بیمه مرکزی حق بیمه شخص ثالث مالک جدید خودرو با احتساب تخفیفات عدم خسارت انتقالی محاسبه می شود. همچنین اگر هنگام انتقال مالکیت یا بعد از آن اگر صاحب قبلی خودرو یا بستگان آن در دسترس نباشد، تخفیفات بیمه نزد بیمه و در سوابق بیمه گذار و در بیمه مرکزی نگهداری می شود. تمامی این قوانین در راستای جلب رضایت مشتری انجام شده است تا بیمه گذاران بتوانند به طور کامل از خدمات شرکت های بیمه استفاده کنند.

احراز هویت برای دریافت بیمه شخص ثالث در سال 1400

علاوه بر تغییر قانون انتقال تخفیفات بیمه شخص ثالث، بیمه مرکزی دو قانون جدید برای احراز هویت بهتر بیمه گذار در نظر گرفته است که به صورت زیر است.

-هنگام صدور بیمه شخص ثالث گواهینامه فرد صاحب خودرو یا افرادی که از وسیله نقلیه استفاده خواهند کرد باید در بیمه نامه ثبت شود. این قانون از 4 اسفند سال 99 ضروری اعلام شده است و به صورت دقیق در حال اجرا می باشد. توجه داشته باشید که این قانون نفی کننده پرداخت خسارت به سایر استفاده کنندگان دارای گواهینامه از وسیله نقلیه نیست.

- هنگام احراز هویت فرد بیمه گذار باید تمام مدارک از جمله شماره تلفن بیمه گذار تایید شود. بنابراین فرد بیمه گذار به طور کامل و دقیق احراز هویت می شود و مشکلی برای ارائه بیمه نامه وجود نخواهد داشت.

انتقال بیمه شخص ثالث به مالک جدید خودرو

مالک جدید خودرو می­تواند با مراجعه به دفاتر بیمه و درخواست تغییر مالک بیمه نامه، با الحاقیه ای که ضمیمه بیمه نامه می­شود، این کار را انجام دهد. هرچند اگر بنا به دلایلی مالکیت بیمه­ نامه را تغییر ندهد، مشکلی پیش نخواهد آمد، به این دلیل که شماره شاسی خودرو جدید در بیمه نامه قدیمی ثبت شده است و نام مالک جدید خودرو روی کارت خودرو جدید با شماره شاسی خودور نمایش داده می­شود.

هر کجای ایران هستی آنلاین سفارشتو بده