بیمه شخص ثالث چیست؟

بیمه شخص ثالث را می توان یکی از مهم­ترین و پرطرفدارترین بیمه ­نامه­ های مورد استفاده توسط صاحبان خودرو درایران دانست. یکی از دلایل فراگیری خرید بیمه ثالث، اجباری بودن این بیمه طبق قوانین جمهوری اسلامی ایران و همچنین آمار بالای حوادث و تصادفات رانندگی است.

در صورتی که حین استفاده از خودرو هرگونه حادثه­ای برای افراد ثالث رخ دهد و باعث خسارت­های مالی و جانی برای افرادی به غیر از راننده شود می­توان از بیمه شخص ثالث استفاده کرد. اما زمانی که فرد راننده دچار جراحت و صدمات جانی شده باشد می تواند از بیمه حوادث راننده استفاده کند، بایستی توجه داشت تنها شامل زیان های جانی راننده است و شامل زیان های مالی نیست.

انواع پوشش­های بیمه شخص ثالث

پوشش­های بیمه شخص ثالث به سه دسته تقسیم می شود:

خسارت های مالی:

 این پوشش مربوط به خسارت های وارد شده به اموال و دارایی فرد ثالث است که با نام خسارت‌ مالی شناخته می شود. بیمه گر هزینه خسارت را به صورت کامل تا سقف تعهد پرداختی بیمه گزار به خودروی بیمه شده آسیب دیده، پرداخت می کند.

سقف تعهد مالی بیمه شخص ثالث

حداقل میزان سطح پوشش مالی اجباری هر ساله توسط بیمه مرکزی با توجه به نیاز های جامعه سنجیده و اعلام می گردد که این مبلغ در سال 99 برابر با 11 میلیون تومان تعیین شده است.

اما سقف پوشش مالی یا به عبارتی حداکثر مبلغی که هر شرکت بیمه می تواند آن را پرداخت کند به دو عامل بستگی دارد. عامل اول توان پرداخت حداکثری هر شرکت بیمه که به فراخور سیاست های شرکت و توانگری آن می تواند متغیر باشد و عامل دوم میزان حق بیمه ای است که بیمه شونده تمایل به پرداخت آن دارد.

خسارت جانی:

همانطور که از نامش پیداست مربوط به خسارت های وارد شده به جان افراد است که شامل موارد زیادی مثل نقص عضو، فوت شدن، آسیب های سطحی و همچنین هزینه های مربوط به مراقبت و درمان پزشکی است که بیمه گر متعهد به پرداخت خسارت های گفته شده به هنگام بروز حادثه می شود.

هزینه های پرداختی مربوط به خسارت های جانی به فرد ثالث توسط دیه سنجیده می شود. دیه مقدار مبلغی مشخص است که در اسلام بر پایه 100 شتر تعیین می شود که هر ساله توسط قوه قضاییه مبلغ دیه یک فرد اعلام می شود. که دیه ابلاغی در سال 99 برای ماه های غیر حرام برابر با 330 میلیون تومان و برای ماه های حرام (محرم، رجب، ذیقعده، ذیحجه) 440 میلیون تومان تعیین شده است. گفتنی است که در سال 98 میزان دیه مرد و زن برای شخص مسلمان و غیر مسلمان (اهل کتاب) یکسان شده است.

پوشش حوادث راننده:

از آن جایی که راننده یا سرنشین خودرو جز افراد ثالث محسوب نمی شود در سال های اخیر پوششی تحت عنوان پوشش حوادث راننده یا سرنشین خودرو به بیمه نامه شخص ثالث به آن اضافه شده است که شرکت بیمه گر در صورتی که حادثه ای رخ دهد خسارت های وارد شده جانی، دیه نقص عضو یا فوت متعهد به پرداخت آن می شود. سقف این پوشش در سال 99، حداکثر 440 میلیون تومان تعیین شده است.

نرخ دیه بیمه شخص ثالث چقدر است؟

دیه مبلغی است که  در صورت فوت یا نقص عضو یک شخص توسط فردی که سبب انجام این کار شده است (مقصر ) به ایشان یا افراد بازمانده پرداخت می­شود.

هر ساله قوه قضاییه قیمت دیه کامل یک انسان را مشخص می­کند، در سال 1399 مبلغ دیه برابر 330 میلیون تومان تعیین شد که در ماه­ های حرام به میزان یک سوم مبلغ دیه در ماه­ های غیر حرام اضافه می­شود که برابر با 440 میلیون تومان برای ماه­ های حرام است.

ماه ­های حرام شامل 4 ماه قمری محرم، رجب، ذی القعده، ذی الحجه است.

نرخ بیمه شخص ثالث 99

در ابتدای هر سال سازمان بیمه مرکزی با توجه به افزایش نرخ دیه که توسط قوه قضاییه اعلام می­شود، نرخ های پایه بیمه شخص ثالث را اعلام می کند. در جداول زیر نرخ های پایه برای انواع وسیله نقلیه بیان شده است:

سواری با کاربری شخصی

حق بیمه(تومان)

وسیله نقلیه

1414200

کمتر از چهار سیلندر

1674700

پیکان، پراید و سپند

1968700

سایر چهار سیلندرها

 

دیگر وسایل نقلیه سواری

درصد افزایش نسبت به حق بیمه پایه

کاربری

10

آژانس، کرایه و مسافرکش شخصی درون شهری

20

مسافرکش شخصی برون شهری

 

موتورسیکلت

حق بیمه(تومان)

وسیله نقلیه

351100

گازی

428900

دنده­ای یک سیلندر

471200

دو سیلندر به بالا

506700

دنده ای سه چرخ با ساید کار

 

انواع بارکش و خودروهای کشاورزی، راه­سازی و...

حق بیمه(تومان)

وسیله نقلیه

1732500

بارکش تا یک تن

2086100

بارکش بیش از یک تن تا سه تن

2640600

بارکش بیش از سه تن تا پنج تن

3383100

بارکش بیش از پنج تن تا ده تن

3936700

بارکش بیش از ده تن تا بیست تن

4172200

بارکش بیش از بیست تن

725900

کشاورزی

1037100

راه­سازی و ساختمانی

1685400

حمل زباله و خیابان پاک کن­ها

 

بارکش­ها با کاربری خاص

درصد افزایش نسبت به حق بیمه پایه

کاربری

50

بارکش برای حمل مواد منفجره

25

بارکش برای حمل مواد سوختنی مایع و گازی شکل

 

اتوکار (استیشن، ون، مینی بوس و اتوبوس)

حق بیمه(تومان)

وسیله نقلیه

4055000

7 نفر با احتساب راننده

4172200

9 نفر با احتساب راننده

4218700

ون با ظرفیت 10 نفر با احتساب راننده

5186400

مینی بوس 16 نفره با احتساب راننده

5387400

مینی بوس 21 نفره با احتساب راننده

7944400

اتوبوس 27 نفره با احتساب راننده و کمک

9995100

اتوبوس 40 نفره با احتساب راننده و کمک

10607400

اتوبوس 44 نفره با احتساب راننده و کمک

 

درصد تخفیف نسبت به حق بیمه پایه

کاربری

50

وسایل نقلیه عمومی شهری حمل مسافر با ظرفیت بیش از 6 نفر

 

محاسبه بیمه شخص ثالث

عوامل مختلفی در تعیین قیمت بیمه شخص ثالث تاثیر­گزار است که عبارتند از:

 • حق بیمه پایه اعلام شده توسط بیمه مرکزی
 • کاربری وسیله نقلیه (شخصی، تاکسی، تعلیم رانندگی و...)
 • سال ساخت خودرو
 • مدت اعتبار بیمه نامه
 • نوع خورو ( براساس تعداد سیلندر)
 • جریمه دیرکرد تمدید وسیله نقلیه
 • درصد تخفیف عدم خسارت بیمه نامه
 • پوشش­ های بیمه نامه (پوشش مالی و...)

درصد تخفیف عدم خسارت

یکی از عوامل مهم در قیمت بیمه­ نامه را می­توان محاسبه درصد تخفیف عدم خسارت دانست، بدین صورت که به ازای هر سال عدم دریافت خسارت 5 درصد از نرخ بیمه نامه کسر می­­شود و این روند تا سال چهاردهم ادامه داشته و به میزان 70 درصد می­رسد و از سال 14 به بعد، درصد تخفیف عدم خسارت ثابت است.

خرید اینترنتی شخص ثالث

در دهه ­های گذشته افرادی که قصد داشتند بیمه ­ای را خرید کنند با مراجعه به دفاتر بیمه نمایندگی سطح شهر اقدام به خرید بیمه مورد نظر از جمله بیمه شخص ثالث می­کردند. رفته رفته با رشد تکنولوژی و گسترش اینترنت در سطح کشور، از طرف دیگر کمبود وقت و ترافیک سنگین در سطح شهرها باعث شد که این احساس نیاز به گونه ای پاسخ داده شود بدین صورت که صنعت بیمه به سمت الکترونیکی شدن قدم برداشت.

آیریس هم در این مسیر کنار شما کاربران گرامی است و همیشه سعی در ارائه بهترین خدمات بیمه­ای به صورت آنلاین را دارد که 24 ساعته و در هر 7 روز هفته امکان محاسبه و خرید آنلاین بیمه شخص ثالث را برای شما فراهم می­کند. سعی ما همیشه بر آن بوده است که با ارائه اطلاعات بیمه ای صحیح، قیمت منصفانه و بدون حمایت جانبدارانه از شرکت بیمه ­ای خاص، شما را در این مسیر همراهی کنیم تا بتوانید بدون کمک واسطه و در آرامش خاطر بهترین بیمه را خریداری کنید. ما برای سرمایه و وقت شما ارزش قائل هستیم، این کار را به ما بسپارید و وقت خود را برای کارهایی که دوست دارید صرف کنید.

آیریس این امکان را برای شما فراهم کرده است بسته به بودجه خود و خطرهای احتمالی، سطح میزان پوشش ها را انتخاب کنید و ارزان ترین بیمه شخص ثالث را بخرید. با داشتن یک متخصص بیمه­ای در موبایل خود، به یک منبع آگاه و آماده به کمک دسترسی پیدا خواهید کرد.

نحوه خرید بیمه شخص ثالث

سامانه آیریس تنها در 4 مرحله و در کمترین زمان، امکان خرید بهترین بیمه شخص ثالث را برای شما فراهم می کند.

گام اول: وارد کردن اطلاعات خودرو، بیمه نامه و میزان پوشش های مالی

گام دوم: مقایسه، بررسی و در نهایت انتخاب بیمه مورد  نظر از لیست بیمه های نمایش داده شده

گام سوم: وارد کردن اطلاعات فردی، آدرس و همچنین ارسال تصاویر بیمه نامه (ما این امکان را برای شما فراهم کرده ایم که در صورتی که اکنون به تصاویر بیمه نامه شخص ثالث خود جهت ارسال دسترسی ندارید آن را پس از تحویل بیمه نامه جدید برای سامانه آیریس ارسال کنید.)

گام چهارم: انتخاب نحوه واریز و پرداخت وجه بیمه

استعلام بیمه شخص ثالث

برای استعلام و آگاه شدن از قیمت انواع بیمه­های شخص ثالث دو مسیر پیش رو شما خریداران بیمه است:

 • مراجعه حضوری به دفاتر بیمه ­ای: یکی از معایب عمده این روش صرف وقت و هزینه رفت و آمد برای انجام امور بیمه ­ای است. همچنین ممکن است شرکت ­های بیمه ­ای با اطلاعات ناصحیح و جانبدارانه اقدام به فروش بیمه به شما کنند.
 • مراجعه به سایت و سامانه آیریس: شما می­توانید تنها در چند مرحله ساده و در کوتاه­ ترین زمان ممکن به اطلاعاتی جامع و قیمت­ های به روز انواع شرکت­ های بیمه ای دسترسی داشته باشید.

بیمه شخص ثالث اقساطی

بیمه شخص ثالث طبق قوانین بیمه مرکزی اجباری است و همچنین نداشتن بیمه ثالث با در نظر گرفتن افزایش سالیانه دیه عواقب جبران ناپذیری برای کسانی که از خودرو استفاده می­کنند، در پی خواهد داشت.

آیریس با دلایلی که بیان شد و از سوی دیگر شرایط اقتصادی حاکم بر جامعه، با همکاری شرکت های بیمه ای امکان خرید قسطی بیمه شخص ثالث با شرایط مناسب را برای شما کاربران گرامی فراهم نموده است. شما می­توانید با مراجعه به سامانه بیمه شخص ثالث آیریس، شرکت هایی که بیمه ثالث را به صورت اقساطی ارائه می­کنند را مقایسه نموده و با توجه به شرایط ارائه شده هر شرکت، بیمه مورد نظر خود را خرید کنید. همیشه و در هر حالت آسودگی خاطر شما، در اولویت ماست.

بهترین بیمه شخص ثالث

از آن جایی که بیمه شخص ثالث اجباری است و همچنین میزان تصادفات در سطح کشور بالا است، کاربران به دنبال شرکت بیمه ای هستند که بهترین خدمات را ارایه نماید.

عوامل متعددی در اینکه کدام شرکت ارائه دهنده بیمه شخص ثالث بهترین است، تاثیر گذار است و همچنین با توجه به نیازها و اولویت­های بیمه شوندگان این موضوع متفاوت می­باشد. بیمه مرکزی به صورت دوره ای شرکت های بیمه ای را با هم مقایسه می کند که می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • سقف تعهدات
 • رضایت مالی بیمه­ گزاران
 • نحوه رسیدگی به شکایات
 • تعداد شعب
 • زمان پاسخ گویی به شکایات و...

فسخ و ابطال بیمه نامه شخص ثالث

توجه به اینکه نداشتن بیمه نامه شخص ثالث جرم طلقی می شود و داشتن آن اجباری است، تقریبا فسخ و ابطال بیمه امکان پذیر نیست مگر در شرایط خاص که عبارت است از:

 • اگر وسیله نقلیه اسقاط شده باشد و به عبارتی فرسوده و از رده خارج باشد.
 • اگر به صورت اتفاقی خودرو دارای دو بیمه نامه باشد، بیمه نامه دوم ابطال می­شود.
 • اگر وسیله نقلیه سرقتی باشد با گواهی صادره توسط نیروی انتظامی قابلیت ابطال دارد.

تمدید بیمه ­نامه شخص ثالث با شرکت جدید

زمانی که بیمه شخص ثالث خودرو شما به پایان می­رسد، این امکان برای بیمه­ گزار فراهم شده است که به هر علتی، به صلاح دید خود امکان تمدید بیمه نامه با یک شرکت جدید را داشته باشد. تغییر شرکت بیمه ممکن است بنا به دلایلی مثل عدم ارائه خدمات حضوری مناسب، سطح توانگری، قیمت بالا بیمه شخص ثالث و... باشد.

ما در آیریس با ارائه اطلاعات صحیح و بدون حمایت از شرکت بیمه­ای خاص این امکان را برای شما فراهم کرده­ایم که با مراجعه به سامانه آیریس به راحتی بیمه خود را از شرکت جدید خریداری کنید. شما می­توانید تخفیفات بیمه­ ای شخص ثالث، از شرکت قبلی را بدون اینکه ابطال یا کسر شود را به شرکت جدید انتقال دهید.

نحوه انتقال تخفیفات بیمه شخص ثالث به خودرو جدید

زمانی که وسیله نقلیه جدیدی را خریداری می­کنید، شاید شما قصد داشته باشید که تخفیفات بیمه نامه قبلی شخص ثالث خود را به وسیله نقلیه جدیدتان انتقال دهید. با قوانین جدید وضع شده در سازمان بیمه مرکزی، این امکان برای شما، خریداران خودرو جدید فراهم شده است تا بتوانید به سهولت هر چه تمام با ارائه مدارک خودرو جدید و قدیم به شعب نمایندگی بیمه ای این کار را انجام دهید.

توجه داشته باشد انتقال تخفیف بیمه ­نامه شخص ثالث تنها به خودروهایی با کاربری مشابه قابل انتقال است به عنوان مثال نمی توان تخفیفات بیمه شخص ثالث مینی بوس را به خودرو سواری انتقال داد.

انتقال بیمه شخص ثالث به مالک جدید خودرو

مالک جدید خودرو می­تواند با مراجعه به دفاتر بیمه و درخواست تغییر مالک بیمه نامه، با الحاقیه ای که ضمیمه بیمه نامه می­شود، این کار را انجام دهد. هرچند اگر بنا به دلایلی مالکیت بیمه­ نامه را تغییر ندهد، مشکلی پیش نخواهد آمد، به این دلیل که شماره شاسی خودرو جدید در بیمه نامه قدیمی ثبت شده است و نام مالک جدید خودرو روی کارت خودرو جدید با شماره شاسی خودور نمایش داده می­شود.

هر کجای ایران هستی آنلاین سفارشتو بده


شروع فرایند خرید