معمار آسایش خویش باشید

استعلام از سامانه سنهاب


برای اینکه بتوانید کارهای بیمه خود را راحت تر انجام دهید و در کمترین زمان ممکن به خواسته های خود برسید سامانه قدرتمندی به اسم سامانه سنهاب توسط بیمه مرکزی تاسیس شده است. در این مقاله قصد داریم به معرفی این سامانه و نحوه استفاده از آن بپردازیم. از شما دعوت می کنیم در ادامه با ما همراه باشید.

سامانه سنهاب

سامانه نظارت و هدایت الکترونیکی بیمه که به اصطلاح سامانه سنهاب گفته می شود سامانه ای قدرتمند برای نظارت و بهبود عملکرد عملیات بیمه می باشد. این سامانه اطلاعات لازم برای نظارت و مدیریت بهتر بیمه را گردآوری می کند. هدف این سامانه ایجاد پایگاه داده ای دقیق و منظم از آمار و اطلاعات شرکت های بیمه می باشد. گردآوری این اطلاعات کمک می کند که شرکت های بیمه بتوانند خدمات خود را به راحتی به بیمه گذاران ارائه دهند. همچنین این سامانه شرایط لازم برای دسترسی آسان دستگاه‌های نظارتی و وزارت اموراقتصادی و دارایی به اطلاعات و عملکرد شرکت‌های بیمه را فراهم می نماید. به طور کلی سامانه سنهاب با اهداف زیر تشکیل شده است:

• دسترسی راحت تر به اطلاعات و آمار های شرکت های بیمه
• ارائه بهتر و راحت تر گزارش ها و اطلاعات مورد نیاز به وزارت امور اقتصادی و دارایی
• یکپارچه ساختن اطلاعات بیمه ‌ای و اقتصادی کشور
• قانونی کردن امور بیمه و کنترل عملکرد شرکت های بیمه

نحوه استفاده از سامانه سنهاب

به وسیله سامانه سنهاب می توانید بیمه نامه های شخص ثالث و بدنه را استعلام کنید و از اصالت آن ها مطمئن شوید. برای اینکار پنج روش وجود دارد که با توجه به سلیقه خودتان می توانید گزینه مورد نظرتان را انتخاب نمایید. برای استفاده از سامانه سنهاب در وب سایت آیریس کافی است به صفجه استعلام سامانه سنهاب مراجعه نمایید. سپس با یکی از پنج روش موجود بیمه نامه خودتان را استعلام نمایید.

روش اول: استعلام به وسیله کد یکتا

برای استعلام بیمه نامه با کد یکتا باید در کادرهای موجود شماره یکتا بیمه و شماره ملی استعلام کننده را وارد نمایید. سپس با وارد کردن کد امنیتی بیمه نامه شما توسط سامانه استعلام خواهد شد و نتیجه به شما اعلام خواهد شد.

روش دوم: استعلام با شماره بیمه نامه

در این روش با وارد کردن شماره بیمه نامه، کد ملی بیمه گذار و انتخاب شرکت بیمه گر می توانید بیمه نامه خودتان را استعلام کنید.

روش سوم: استعلام با کد vin

در این روش با وارد کردن شماره تلفن تان یک کد برای شما ارسال می شود که با وارد کردن آن داخل کادر می توانید بیمه نامه تان را استعلام کنید. توجه داشته باشید که روزانه فقط 5 بار می توانید از یک شماره برای استعلام استفاده نمایید.

روش چهارم: استعلام با پیامک

برای اینکه بتوانید از طریق پیامک بیمه نامه خودتان را استعلام نمایید کافی است در یکی از قالب های زیر پیامکی را به شماره ۳۰۰۰۲۶۲۱ ارسال نمایید.
قالب شماره 1: شماره بیمه نامه چاپ شده * شماره بیمه گذار * ۱
قالب شماره 2: کد یکتای بیمه نامه * کد ملی بیمه گذار * ۲
قالب شماره 3: VIN*کدملی متعلق به شماره همراه استعلام کننده * ۳

روش پنجم: استعلام تخفیفات ثالث

در این بخش می توانید تخفیفات عدم خسارت بیمه شخص ثالث و حوادث راننده را استعلام نمایید. برای انجام این کار کافی است پلاک خودرو، کدملی و شماره تلفن همراه مالک را وارد نمایید.

استفاده از سامانه سنهاب چه مزایایی دارد؟

همان طور که در قسمت بالا هم اشاره کردیم سامانه سنهاب سامانه ای قدرتمند و کاربردی است که به منظور آسان تر کردن کارها و نظارت بهتر بر امور شرکت های بیمه تاسیس شده است. اما این سامانه قدرتمند دارای ویژگی های جذاب و منحصر به فردی است که در زیر به آن ها اشاره خواهیم کرد.

مزایای سامانه سنهاب

• می توان کد یکتا را بر روی بیمه شخص ثالث درج نمود و نظارت بهتری روی عملیات صدور بیمه ‌نامه شخص ثالث و همچنین نمایندگان، کار گزاران و شرکت های بیمه داشت.
• باعث می شود که اطلاعات دقیق و شفافی جمع آوری شود و بتوان به راحتی این داده ها را تحلیل کرد.
• می توان گزارش های سفارشی برای مدیران سازمان های مربوطه ارائه داد.
• کمک می کند که راحت تر و بهتر گزارش ها و داده های مورد نیاز را به وزارت اقتصاد و دارایی ارائه دهید.
• شرایط لازم برای ارائه سرویس های ارزش افزوده به بیمه گزاران و شرکت های بیمه را فراهم می کند.
• اطلاعات جمع آوری شده جامع، دقیق و با دقت بالا هستند و در فضایی با امنیت بالا نگهداری می شوند.
• کمک می کند که بیمه مرکزی سالنامه آماری را به راحتی استخراج کند و عملکرد خود را با سایر شرکت های بیمه در جهان مقایسه کند.